Samochody w ciągu ostatnich lat umocniły swoją pozycję jako najbardziej popularnego środka transportu. Wykorzystujemy je praktycznie każdego dnia, aby dotrzeć do pracy, szkoły lub rodziny, która mieszka w innym mieście. Na świecie istnieje całe mnóstwo różnych fabryk, które zajmują się produkcją pojazdów. Coraz częściej jednak ludzie decydują się na tuning samochodów. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiedni typ nadwozia dla siebie.

Między innymi są to:

  • SUV-y, czyli połączenie zalet z samochodów osobowych oraz terenowych, które w obecnej formie zapewniają wyższy komfort podróżowania oraz osiągi na ponadprzeciętnym poziomie. Wymagane od tych pojazdów jest umiejętne łączenie cechy kompaktu oraz terenówki przy nieznacznym wzroście kosztów eksploatacji.
  • Coupé, najczęściej 2-bryłowe nadwozie zamknięte samochodu. Typ ten posiada dwoje drzwi oraz bardziej opływową stylistykę w wyniku czego są one sportowymi samochodami.
  • Kombi, typ nadwozia o przedłużonej części tylnej, która najczęściej odpowiedzialna jest za bagaż. Dlatego te samochody są wybierane przez rodziny, ponieważ ten typ doskonale się sprawdza w rodzinnych wyprawach.
  • Hatchback — Ten typ nadwozia jest w ofertach 3 lub 5 drzwiowych. Najbardziej rozpoznawalnym jego elementem jest pionowa tylna szyba, która ułatwia cofanie czy parkowanie. Auta te ze względu na swoją wielkość są zazwyczaj bardzo zrywne.

Tuning samochodów

To tyle tytułem wstępu. Posiadamy już podstawową wiedzę na temat wybranych typów nadwozia i pośrednio, do czego są wykorzystywane. Skupimy się teraz na roli tuningu. Czym w ogóle jest tuning samochodu? Jakie części są dozwolone, a jakie modyfikacje zabronione? Czy w Polsce dozwolony jest tuning zawieszenia samochodu? Co obejmuje? Odpowiedzi na te pytania, postaram się udzielić w tym artykule.

Tuning samochodówTuning samochodów — najprościej mówiąc, jest to zmiana wyglądu samochodu oraz jego parametrów. Wymianie mogą podlegać wszystkie części pojazdów od opon przez felgi, gaźnika, wymiany skrzyni biegów na taką o innych przełożeniach aż do zamiany lub modyfikacji silnika, układu napędowego oraz podwozia pojazdu. Celem takich działań jest wprowadzenie modyfikacji do pojazdu, które sprawią, że samochód będzie posiadał większą przyczepność, lepsze przyśpieszenie, pewniejsze hamulce. Także tuning zawieszenia samochodu odgrywa ważną rolę w tym zadaniu, ponieważ obniżenie i zmiana parametrów zawieszenie pozwala na obniżenie środka ciężkości pojazdu, w wyniku czego pojazd będzie lepiej trzymał się drogi. Stworzenie unikalnego egzemplarza, który będzie powodem do dumy właściciela to jeden z wielu skutków tuningu. Dlatego nie tylko wewnątrz pojazdu podlega wymianie, ale również zewnątrz. Auto może zostać polakierowane na dowolnie wybrany przez nas kolor. Firmy lakiernicze konkurują ze sobą o kolory, które zapewnią lepszą trwałość, posiadają mocniejszą głębię oraz w szybszych terminach wykonają daną usługę.

Należy pamiętać, aby tuning samochodu robić z głową. Trzeba nam najpierw poczytać o tym, co jest dozwolone, a co nie. W tym artykule odpowiemy, co jest zakazane. Przede wszystkim najważniejszą kwestia jest fakt, że polskie prawo nie zabrania nam tuningowania samochodów. Ogranicza nas tylko do nieutrudniania życia sobie, innym kierowcom oraz pieszym. Wymaga od posiadania niezbędnego wyposażenia pojazdu, które jest określone w rozporządzeniu Ministra Transportu.

Zakazane jest jednak:

  • Przyciemniane na szyb na poziomie wyższym niż 70%.
  • Lampy oraz reflektory nie mogą świecić innym światłem.
  • Felgi oraz opony nie powinny wystawać poza obrys auta.

Tuning zawieszenia samochodu jest dozwolony w Polsce. Obejmuje on takie zmiany jak obniżenie i zmianę parametrów zawieszenia w konsekwencji, środek ciężkości pojazdu ulega obniżeniu, w wyniku czego auto posiada o wiele lepszą przyczepność i szybsze odzyskanie kontaktu opon z nawierzchnią.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj