Wiele osób planujących sprzedaż swojego samochodu zastanawia się, jak można sprawdzić jego wartość. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z podstawowymi sposobami.

Wartość używanego samochodu

Cena używanego samochodu nie powinna być zbyt niska, dlatego warto rzetelnie wycenić jego wartość. Zaniżanie ceny pojazdu może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji, które wiążą się ze zmniejszeniem zarobku ze sprzedaży, ale także z dłuższym trwaniem całego procesu sprzedaży. Cena pojazdu nie może być również zbyt wysoka, ponieważ może działać odstraszająco na potencjalnych kupujących. W celu ustalenia wartości używanego samochodu warto sprawdzić ogłoszenia pojazdów tego samego modelu i z tego samego rocznika. Dzięki temu będzie się miało punkt odniesienia.

Szacowanie wartości samochodu

W obecnych czasach w sieci funkcjonuje wiele serwisów, w których można oszacować wartość swojego pojazdu. Kalkulatory on-line to narzędzia, które na podstawie podstawowych danych samochodu wyznaczają jego wartość. Najczęściej wymagane jest podanie takich danych, jak model oraz marka samochodu, a także jego rok produkcji, moc silnika oraz przebieg. Kalkulator oszacuje wartość samochodu na podstawie danych statystycznych, dlatego warto porównać uzyskaną wartość samochodu z ogłoszeniami w sieci, które dotyczą podobnych pojazdów.

Usługi wyspecjalizowanych firm

Sprawdzenie wartości samochodu można również powierzyć firmie, która jest wyspecjalizowana w tego typu działaniach. Może to być warsztat samochodowy lub komis, a także skup aut Warszawa. Specjalista na pewno będzie w stanie rzetelnie określić wartość samochodu na podstawie swojej wiedzy oraz doświadczenia, dlatego warto poszukać osoby pracującej w branży samochodowej. Możliwe jest również skorzystanie z usług firm, które zajmują się profesjonalną wyceną pojazdów. Taka usługa bez wątpienia jest wiarygodniejsza oraz dokładniejsza niż darmowe narzędzia w sieci.

Wstępne ustalenie wartości

W celu wstępnego ustalenia wartości sprzedawanego przez siebie pojazdu warto sprawdzić konkurencję. Powinno się przede wszystkim przejrzeć ogłoszenia podobnych pojazdów, a następnie wyciągnąć średnią z kwot ofertowych. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż na cenę samochodu ma wpływ szereg czynników dodatkowych, wśród których można wskazać na przykład stan techniczny pojazdu.

Czynniki wpływające na wartość

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na wartość samochodu, dlatego powinno się je wziąć pod uwagę podczas jej ustalania. Wśród czynników, które mogą mieć wpływ na wartość pojazdu, można wskazać między innymi wartość katalogową samochodu, kraj jego pochodzenia, przebieg samochodu oraz jego stan techniczny. Pod uwagę bierze się również liczbę przebytych kolizji oraz wypadków drogowych, a także dodatkowe wyposażenie samochodu, jeśli oczywiście jest dostępne.