Na wygląd samochodu przede wszystkim wpływa stan karoserii. Nawet najbardziej luksusowa limuzyna straci, jeśli na jej powierzchni znajduje się błoto, a nadkola poszarpane są przez rdzę. Jeśli zatem zależy Ci na utrzymaniu swojego samochodu w świetnej kondycji, koniecznie wykonuj nie tylko regularny przegląd, ale dbaj o jego karoserię. Jak to zrobić i jak zabezpieczyć karoserię przed uszkodzeniami?

Jak myć samochód, aby nie uszkodzić karoserii?

Wiele błędów w pielęgnacji samochodu popełnianych jest już na etapie mycia. Przede wszystkim należy regularnie myć samochód i nie czekać do chwili, kiedy błoto zgromadzone przy kołach wyschnie i samo odpadnie. Im dłużej brud utrzymuje się na karoserii tym, zwiększasz ryzyko zarysowań i mikropęknięć spowodowanych przez drobne kamienie i piasek.

Wielu kierowców wybiera wygodne mycie samochodów na myjkach automatycznych i bezdotykowych. Z perspektywy ochrony karoserii znacznie lepszym wyborem są myjki bezdotykowe. Wprowadzając samochód do automatycznej, nigdy nie wiesz, w jakim stanie są szczotki. Ponadto podczas mycia wstępnego, szczotki często zbierają brud z samochodu i zatrzymują go w sobie, a następnie szorują nim po karoserii.

W myjkach bezdotykowych pamiętaj, aby mycie wstępne zawsze przeprowadzać od góry do dołu. Dzięki temu zebrany z kół brud nie przemieszcza się po karoserii do góry. Kiedy samochód jest oczyszczony z warstwy brudu, możesz przejść do mycia zasadniczego. Dobrym pomysłem jest użycie rękawic do czyszczenia, dzięki czemu jeszcze dokładniej umyjesz samochód, dostając się do wszelkich zakamarków.

Jak zabezpieczyć karoserię samochodu?

Kiedy samochód jest już czysty, możesz dodatkowo zabezpieczyć karoserię samochodu, zwiększając jej odporność na zarysowania. Do tego nadaje się kosmetyka samochodowa, a szczególnie wszelkiego rodzaju woski. Wosk nakładaj na karoserię za pomocą miękkiej szmatki. Pamiętaj, aby samochód był czysty i suchy. Duży wybór produktów do czyszczenia, a także płynów eksploatacyjnych do samochodu znajdziesz tutaj: https://www.bricomarche.pl/hobby/auto/oleje-plyny.

Innym sposobem na zabezpieczenie karoserii jest foliowanie. Obecnie masz do wyboru wiele ciekawych opcji. Foliowanie pomoże Ci nie tylko zabezpieczyć samochód, ale także wpłynąć na jego estetykę. W ten sposób możesz zabezpieczyć nie tylko samochód firmowy, ale także prywatny, nadając mu ciekawy wygląd i dodając pazura. Dostępne są także folie przeźroczyste, które nie zmieniają nawet koloru samochodu.

Najdroższą opcją zabezpieczenia karoserii jest nałożenie powłok polimerowych czy kwarcowych. Zabiegi te muszą być już wykonane w specjalistycznych warsztatach. W ten sposób nie tylko zabezpieczysz karoserię przed uszkodzeniem, ale także przed rdzą, ponieważ powłoki te wykazują właściwości hydrofobowe.

Od stanu karoserii samochodu zależy przede wszystkim ocena wizualna pojazdu. Zniszczona i zabrudzona nie tylko sporo mówi o właścicielu samochodu, ale także może przyczynić się do nieodwracalnych uszkodzeń pojazdu. Koniecznie dbaj o czystość karoserii i zabezpiecz ją odpowiednią kosmetyką samochodową lub foliami.