Wózek widłowy to kołowy pojazd mechaniczny wykorzystywany do przenoszenia różnego rodzaju ładunków na niewielkie odległości. Tego rodzaju sprzęt jest powszechnie wykorzystywany w magazynach, centrach logistycznych, czy też halach produkcyjnych. Prawidłowe serwisowanie wózka wpływa na jego żywotność oraz wydajność.

Elementy, które najczęściej ulegają uszkodzeniu

Pomimo niewielkich rozmiarów te funkcjonalne pojazdy każdego dnia poddawane są dużym obciążeniom. Intensywna eksploatacja zdecydowanie przyspiesza tempo zużywania się poszczególnych układów i różnego rodzaju podzespołów. Przyjmuje się, że najszybciej dochodzi do uszkodzenia elementów odpowiedzialnych za podnoszenie ładunków, takich jak widły oraz karetka. Szczególną uwagę warto zwrócić na stan techniczny uszczelek, łańcucha, a także przewodów hydraulicznych. Na szybsze zużycie spowodowane występującym tarciem narażone są także łożyska, sworznie oraz panewki zawieszenia masztu. Inne części do wózków widłowych, które ulegają szybszemu zużyciu to opony oraz hamulce. Warto także regularnie kontrolować stan techniczny jednostki napędowej. W sytuacji, gdy wózek traci moc, należy przyjrzeć się bliżej instalacji paliwowej oraz skrzyni biegów. Zdaniem ekspertów zazwyczaj do awarii sprzętu dochodzi wskutek jego nieprawidłowej eksploatacji.

Szybki i profesjonalny serwis

Na wydajność i niezawodność wózków widłowych w istotny sposób wpływa także sposób serwisowania sprzętu. Wykonywanie regularnych przeglądów pozwala na bieżąco usuwać drobne usterki i unikać poważniejszych oraz bardziej kosztownych awarii. Zalecane jest korzystanie z oryginalnych części dedykowanych do danego modelu. Nieodpowiedni dobór podzespołów lub korzystanie z tanich zamienników niskiej jakości może doprowadzić do częstych przestojów. Ogromne znaczenie ma nie tylko jakość części zamiennych, ale również ich dostępność. Korzystając z usług profesjonalnego serwisu, można mieć pewność, że prace naprawcze zostaną przeprowadzone szybko i sprawnie. Należy pamiętać, że unieruchomiony wózek widłowy generuje straty dla firmy, dlatego należy dążyć do zminimalizowania przestojów. Część serwisów decyduje się udostępnić pojazd zastępczy na czas naprawy. Zakup nowego wózka widłowego to dla każdej firmy niemały wydatek. Dlatego też, by wydłużyć żywotność sprzętu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na prawidłową eksploatację oraz serwisowanie sprzętu.