Często zdarza się, że decydujemy się na emigrację. Bez względu jednak na to, czy jest ona stała, czy jedynie czasowa, dzięki otwartym granicom pomiędzy państwami Unii Europejskiej stało się to obecnie o wiele łatwiejsze. Niemniej jednak wiele osób zastanawia się, jak po emigracji wygląda kwestia dokumentów. Oczywiście jeśli wyjeżdżamy jedynie na trzy miesiące, nie musimy się nim martwić. Jednak jak ta sytuacja wygląda w momencie, kiedy za granicę wybieramy się na dłużej? Co warto wiedzieć o prawo jazdy za granicą?

Polskie prawo jazdy – jak wygląda?

Szkoła jazdy Dzierżoniów, czy każda inna szkoła zgodnie pracują nad tym, by każdy z kolejnych kursantów sukcesywnie zdał egzamin państwowy, a co za tym idzie uzyskał długo wyczekiwane prawo jazdy. Warto więc przyjrzeć się temu, jak ono dokładnie wygląda. Oczywistym jest fakt, że znajdują się na nim nasze dane osobowe, a także inne dane odnośnie kategorii uprawnień, jakie zostały uzyskane. Niemniej jednak warto również zwrócić uwagę na to, że znajduje się również flaga oraz symbol Unii Europejskiej. Wobec tego co to oznacza w praktyce? Nic innego jak fakt, że prawo jazdy uzyskane w Polsce, jest jak najbardziej respektowane również na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Oczywiście w pierwszej kolejności odnosi się to do przejazdu przez dany kraj, gdzie w momencie kontroli policyjnej taki dokument trzeba okazać. Prawo jazdy uzyskane w Polsce pozwala więc na poruszanie się w ruchu międzynarodowym. Jest to prawo jazdy, które będzie uznane przez wszystkich policjantów na drogach państw członkowskich Unii Europejskiej. Co za tym idzie, z takim dokumentem śmiało możemy ruszyć w międzynarodową podróż po Europie.

Czy muszę wymieniać prawo jazdy po wyjeździe za granicę?

Wspomniane już zostało, że wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Wówczas zastanawiają się oni, jak będzie wyglądać kwestia, związana z ich dokumentami. Otóż teoretycznie, w wielu państwa Unii Europejskiej panuje przepis, że obywatele inny państw Unii Europejskiej, którzy nie decydują się na przebywanie na terytorium danego kraju przez więcej niż 3 miesiące, tak naprawdę nie muszą wymieniać swojego prawa jazdy. Oczywiście warunkiem jest fakt, że to prawo jazdy zostało również wydane w jednym z krajów Unii Europejskiej. Jednak co należy wiedzieć w przypadku, kiedy jednak chcemy pozostać na terytorium danego kraju przez więcej niż 90 dni? Otóż w teorii jeśli obywatel ma podjąć pracę na zasadzie kontraktu, może on ubiegać się o wymianę dokumentu prawa jazdy. Jednak warto pamiętać, że nie jest to obowiązkiem. W dalszym ciągu można bowiem prowadzić pojazdy na podstawie dokumentu, który otrzymaliśmy z własnego, rodzinnego kraju. Wobec tego obowiązek wymiany nie jest nałożony obligatoryjnie na każdego, kto decyduje się na pobyt za granicą. Z doświadczenia można jednak powiedzieć, że o wiele lepiej jest taki dokument wymienić, gdyż może pomóc on uniknąć wielu niejasności i problemów.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]