Jakość snu jest zależna od dużej liczby czynników, dla przykładu od odpowiednio wybranej poszewki na poduszę i poszewki na kołdrę. Równie znaczące jest również prześcieradło, do jakiego konsument przykłada mniejszą wagę – to błąd. Podczas snu w równym stopniu otula się on przecież pościelą, co dotyka materaca, a wobec tego przykrywający materac materiał powinien dawać równie komfortowe wrażenia. W jaki sposób więc znaleźć dla siebie najlepsze prześcieradło?

Prześcieradła 90×200 i podobne – to jest jak wybrać wymiary?

Największe znaczenie w dobraniu prześcieradła ma jego wymiar. Prześcieradło powinno być w głównej mierze komfortowe w użytku: powinno zakrywać w całości powierzchnię materaca. Z tego powodu więc przed przystąpieniem do zakupienia należy zbadać, jakie wymiary ma powierzchnia materaca. najbardziej popularny materac klasycznego łóżka ma miarę 90 cm wszerz i 200 centymetrów wzdłuż. W oznaczeniach zazwyczaj nie podaje się jednak tak szczegółowej informacji o wymiarach prześcieradła, zaledwie charakteryzuje zwięzłą klasyfikacją. Przyjęło się, że takie opisuje się krótko prześcieradłami 90×200.

Prześcieradło 90×200 – z gumką czy bez gumki?

Nie mniej ważna sprawa to wybór wykończenia, jakie jest związane z poręcznością , jak i wygodą nakładania , a potem zdejmowania prześcieradła. Nikt nie przepada budzić się w pogniecionym prześcieradle, jakie ściągnęło się podczas snu. Tak zazwyczaj dzieje się z prostymi prześcieradłami, niewykończonymi gumką. Żeby ochronić przed tym prześcieradło, najefektywniejszym rozwiązaniem może być zdecydowanie się właśnie na te ostatnie. Prześcieradła z gumką mają również tę zaletę, że nie zsuwają się ani nie przesuwają: raz nałożone na materac, pozostają na nim prawie w tej samej pozycji, dzięki czemu łóżko cały czas prezentuje się estetycznie.

Ten rodzaj prześcieradeł nie podoba się jednakże każdemu. Typowy konsument częściej wybiera standardowe prześcieradło, jakie nakłada się na na powierzchnię materaca, a jego rogi zaciąga pod materac. W porównaniu do prześcieradeł zakończonych gumką takie może nierzadko się zadzierać i zsuwać, ale właściwie nałożone nie powinno stanowić problemu. Z racji na to na rynku jest również coraz więcej prześcieradeł ze specjalnymi zakładkami na materac.

Prześcieradła frotte czy lepiej prześcieradła jersey?

Komfort prześcieradła zależy jednakże najbardziej od tkaniny, z której zostało ono wyprodukowane. Jej faktura powinna być miła w dotyku, a poza tym miękka i o równej powierzchni. Najlepiej sprawdzają się prześcieradła wykonane z bawełny, a te grupuje się na kilka typów. Najpopularniejsze to prześcieradła jersey oraz prześcieradła frotte.

Jersey to tkanina niesamowicie delikatna i przyjemna w dotyku, a jednocześnie trwała oraz niezwykle elastyczna. Spośród pozostałych wykonanych z bawełny dzianin wyróżnia się gładką, równą powierzchnią. Nic zatem zaskakującego, iż prześcieradła jersey 90×200 ciągle cieszą się od lat zainteresowaniem.

Porównywalne do nich są prześcieradła frotte, również wykonywane z bawełny. Ze względu na inną technikę produkowania dzianiny, z użyciem splotu pętelkowego, mają zupełnie inną fakturę: charakterystycznie miękką i puszystą. Z tego powodu prześcieradło frotte nie mnie się, a także nie wymaga odprasowywania, co jest jego ogromną zaletą.

Prześcieradła jersey 90×200 oraz prześcieradła frotte 90×200 – które wybrać?

Podsumowując, dobór idealnego prześcieradła 90×200 zasadniczo jest związany z osobistymi potrzebami. Każdy z oferowanych w ofertach sklepów produktów z pewnością zda egzamin. Żeby aczkolwiek dobrać prześcieradło do siebie, warto przemyśleć prywatne wymogi i ulubione rozwiązania.