Obecnie rachunki za prąd, z którymi mierzy się każdy z nas, są coraz wyższe. Istnieje wiele sposobów na ich zmniejszenie, a jednym z nich jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Oczywiście koszt instalacji fotowoltaicznej jest dość sporym wydatkiem dla firm i gospodarstw domowych, ale inwestycja w panele fotowoltaiczne szybko się zwraca i właściciele instalacji mogą cieszyć się darmowym oraz ekologicznym prądem. Zatem inwestowanie w fotowoltaikę może przynosić wiele korzyści.

Czy akumulator fotowoltaiczny jest niezbędny?

Akumulator fotowoltaiczny to dodatkowa część instalacji fotowoltaicznej, która służy do magazynowania wyprodukowanej, ale nie wykorzystanej energii. Naturalnie domowa instalacja fotowoltaiczna nie potrzebuje akumulatora, że spełniała swoje podstawowe zadania, czyli wytwarzanie energii na potrzeby własnego użytkowania. Jednak może on się przydać w sytuacjach, kiedy użytkownicy zaplanują gromadzić nadwyżki energii. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest przechowywanie nadwyżki prądu, a następnie jej zużycie. Warto zaznaczyć, że wszystkie akumulatory fotowoltaiczne mają dokładnie określoną pojemność energii, które są w stanie zmagazynować.

Czy akumulator fotowoltaiczny jest niezbędny?

Jak wybrać akumulator fotowoltaiczny?

Każdy klient, wybierając akumulatory do fotowoltaiki powinien brać pod uwagę zupełnie inne kryteria, niż przypadku akumulatorów przeznaczonych do samochodów, czy stosowanych w urządzeniach telekomunikacyjnych. Przede wszystkim muszą one pracować w trybie buforowym, tym samym, pozostając całkowicie naładowane. Z tego powodu konieczne jest też sprawdzenie, czy akumulatory przeznaczone do fotowoltaiki są przystosowane do pracy ciągłej i na ile cykli ładowania został zaprojektowany. Poza tym należy zwrócić uwagę na takie kryteria, jak szybkość ładowania się akumulatora i możliwość regularnego głębokiego rozładowania. Dodatkowo istotnym parametrem jest pojemność akumulowana fotowoltaicznego, która powinna być dopasowana do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Z całą pewnością warto wybrać akumulator Browper i Yuasa. Akumulator Browper posiadają wytrzymałą obudowę oraz utrzymują prawidłową równowagę termiczną. Oprócz tego wyróżniają się odpornością na przebicia. Z kolei akumulator Yuasa to urządzenie o wysokiej wydajności pracy cyklicznej.