Samochód z instalacją LPG to oszczędność pieniędzy, którą odczujesz podczas każdej wizyty na stacji benzynowej. Posiadając auto zasilane przez gaz, należy jednak pamiętać o obowiązkowym badaniu technicznym. Kiedy musisz je wykonać i jak wygląda? Dowiesz się tego w poniższym artykule.
Kiedy należy przeprowadzić badanie techniczne samochodu na gaz?
Nieszczelna instalacja gazowa w aucie stanowi zagrożenie dla kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Regularna kontrola szczelności oraz sprawności działania instalacji jest więc niezwykle ważna. I dlatego właściciele samochodów z LPG są zobowiązani do corocznego przeprowadzania obowiązkowego badania technicznego. Co ważne, dotyczy to aut z każdym rodzajem instalacji LPG. Nie ma znaczenia wiek i stan auta, ani czy jest to instalacja fabryczna – coroczne badanie jest obowiązkowe dla wszystkich samochodów z LPG.
Dokumenty niezbędne do przeprowadzenia badania technicznego auta z LPG
W celu wykonania badania technicznego samochodu z instalacją LPG należy udać się do stacji diagnostycznej. Ze względu na to, że nie każda stacja przeprowadza badania aut z gazem, lepiej upewnić się wcześniej, czy wybrany punkt jest do tego uprawniony. Trzeba pamiętać również o zebraniu ze sobą odpowiednich dokumentów. Podczas badania niezbędne są:
dowód rejestracyjny,
świadectwo homologacji sposobu montażu instalacji,
certyfikat zbiornika gazowego.
Przygotuj się na to, że badanie techniczne auta z LPG będzie droższe. Na cenę składa się koszt regularnego przeglądu (98 zł) i specjalistycznego badania LPG (63 zł). Za badanie zapłacisz więc 161 zł.
Jak wygląda przegląd samochodu z instalacją LPG?
Przegląd auta z gazem jest nieco bardziej rozbudowany niż w przypadku innych rodzajów aut. Jak przebiega badanie? Diagnosta na początku sprawdzi ogólny stan techniczny samochodu. Skontroluje więc układ hamulcowy, kierowniczy i wydechowy, a także nadwozie, zawieszenie, silnik, oświetlenie, szyby, opony oraz elementy bezpieczeństwa. W przypadku zauważenia rażących usterek właściciel auta jest zobowiązany do ich usunięcia oraz ponownego przeprowadzenia badania.
Kolejny etap przeglądu to zweryfikowanie stanu technicznego instalacji LPG. Podczas badania diagnosta sprawdzi m.in. szczelność (przy pomocy specjalnego czujnika) oraz skontroluje homologację butli (okres ważności homologacji wynosi 10 lat).
Od 17 maja 2024 r. wprowadzono kolejny wymóg. W trakcie badania diagnosta musi potwierdzić, czy pojazd ma zamontowaną specjalną tabliczkę dla instalacji LPG. Tabliczka musi znajdować się na ramie lub nadwoziu i jest obowiązkowa dla aut, w których założono instalację po wejściu w życie nowego prawa (tzn. po 17 maja 2024 r.).
Gdzie przeprowadzić badanie techniczne auta z instalacją LPG?
Przegląd techniczny samochodu z LPG to gwarancja bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania instalacji. Dlatego warto podchodzić do tego poważnie, przestrzegając obowiązku corocznego badania technicznego. W razie konieczności zdecyduj się też na dodatkowe przeglądy – najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta instalacji oraz w specjalistycznym serwisie. Pamiętaj też, że zarówno badanie techniczne pojazdu z LPG, jak i montaż instalacji nie powinny odbywać się w przypadkowym miejscu. Świetnym wyborem są autoryzowane serwisy STAG. Lider w produkcji autogazu w Polsce dysponuje gęstą siecią serwisową. Wykwalifikowana kadra i profesjonalizm to gwarancja najwyższego poziomu usług.