Stare motocykle i samochody od lat cieszą się popularnością i są poszukiwane przez kolekcjonerów. Niewiele osób jednak wie, że podobna sytuacja występuje też w przypadku retro traktorów. Czasami ich zakup może być dobrym sposobem na inwestycję.

Retro traktory i ciągniki rolnicze – dobra inwestycja

W każdym roku organizowane są specjalne zloty zrzeszające miłośników zabytkowych ciągników. Frekwencja na nich jest naprawdę duża. W posiadaniu wielu polskich gospodarzy wciąż są starsze modele traktorów. Kolekcjonerzy tego typu maszyn mają dużą wiedzę na ich temat i specjalizują się w konkretnych modelach. Jeśli chodzi o zwrot z inwestycji sytuacja może być różna, jednak z pewnością to działanie się opłaca. Retro traktor, który przed wieloma laty kosztował 10 tysięcy złotych, po przeprowadzeniu prac renowacyjnych wartych kilkanaście tysięcy może osiągnąć cenę ponad 100 tysięcy złotych. Taka inwestycja to średnio około 20% zysku w skali roku.

Inwestycje długo i krótkoterminowe

Zysk z inwestowania w stare maszyny można osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to podniesienie wartości traktora na skutek jego odrestaurowania. W tym celu należy znaleźć model wymagający renowacji i własnoręcznie się nią zająć. Jest to bardziej opłacalne, jeśli inwestor ma pojęcie o mechanice i jest w stanie sam naprawić większą część maszyny. Podczas remontu ciągnika najważniejsze jest dążenie do przywrócenia mu stanu jak najbardziej zbliżonego do fabrycznego. Nie wolno pozostawiać żadnych niedociągnięć, gdyż zostaną one szybko zauważone, a to skutkuje obniżeniem ceny. Należy pamiętać, że wartość tego typu maszyn rośnie wraz z upływem czasu. Dlatego kolejnym sposobem na zysk jest zakup sprzętu w dobrym stanie i czekanie. Po kilkunastu latach jego wartość będzie zdecydowanie większa, a inwestycja zwróci się.

W jakie modele starych traktorów opłaca się inwestować?

Przed zakupem retro traktora należy przeanalizować sytuację rynkową wybranych modeli i oszacować, czy ich cena jest satysfakcjonująca. Główna zasada mówi, że koszt jest tym większy, im dany model jest rzadszy. Dla kolekcjonerów kluczowe są także informacje na temat stanu fabrycznego ciągnika. Przyjmuje się, że zakup maszyny jest nieopłacalny wtedy, gdy koszty jego renowacji przewyższają jego wartość. Warto pamiętać o wyborze odpowiednich miejsc, w których można znaleźć oryginalne egzemplarze ciągników. Są to różne strony internetowe, takie jak serwisy ogłoszeniowe czy wpisy na forach dla kolekcjonerów.

Podsumowanie

Choć niektóre osoby uważają stare pojazdy za bezużyteczne, mają one grono miłośników, którzy je kolekcjonują. Jest tak nie tylko w przypadku samochodów czy motocykli, ale również traktorów. Inwestowanie w stare modele może okazać się opłacalne, ponieważ po wielu latach wartość maszyn wzrasta. Zniszczone egzemplarze można odrestaurować, by zwiększyć ich cenę. Warto jednak pamiętać, że koszty naprawy nie powinny przekraczać wartości traktora. Ciekawych modeli można szukać w specjalnie przeznaczonych do tego serwisach i forach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj