Sprężyny gazowe to urządzenia wypełnione powietrzem, które służy jako nośnik energii. Są to elementy łatwe w montażu, bezobsługowe i wytrzymałe, są wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki, a szczególnie w branży motoryzacyjnej. Są one wykorzystywane między innymi do unoszenia, podtrzymywania i zamykania klapy bagażnika.

Sprężyny gazowe – sposób działania

Sprężyny gazowe do samochodów charakteryzują się przede wszystkim dużą niezawodnością. Ich konstrukcja jest prosta i nieskomplikowana, są to układy zamknięte wypełnione gazem roboczym. Najważniejsze elementy to konstrukcji to:

  • tłoczysko,
  • cylinder,
  • sprężony gaz.

Praca sprężyn gazowych do samochodów jest wywołana oddziaływaniem siły zewnętrznej, która wprawia w ruch tłoczysko umieszczone w obudowie, dochodzi wówczas do zmniejszenia objętości powietrza, zwiększa się jego ciśnienie, dzięki czemu powstaje energia, którą można wykorzystać. Wytworzona siła działa w kierunku przeciwnym do środka ciężkości, w ten sposób klapa bagażnika jest podnoszona albo opuszczana.

Zalety sprężyn gazowych do samochodu

Sprężyny gazowe do samochodów wykazują się niezwykłą wytrzymałością pod względem obciążenia, mogą być stosowane zamiast sprężyn metalowych w sytuacjach, w których te ostatnie nie radzą sobie z ciężarem. Są odporne na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, takich jak wilgoć czy wysokie i niskie temperatury. Sprężyny gazowe do samochodów montowane w klapie bagażnika w znacznym stopniu ułatwiają nie tylko je podnoszenie, ale również blokowanie. Daje to komfort podczas otwierania klapy samochodu, że nie zamknie się ona samoczynnie, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że bezawaryjnie działają tylko sprężyny gazowe do samochodów wysokiej jakości, wykonane z dobrych materiałów.

Zastosowanie sprężyn gazowych w motoryzacji

Wykorzystanie sprężyn gazowych do samochodów jest popularne i ułatwia komfortowe otwieranie bagażnika, ale mogą być one także stosowane do otwierania klapy silnika. Duża odporność na działanie czynników zewnętrznych sprawia, że sprężyny gazowe są chętnie wykorzystywane nie tylko w samochodach osobowych, ale również w ciągnikach i różnych maszynach rolniczych, są stosowane w przemyśle stoczniowym i hutniczym. Wyposażone w funkcję tłumienia zapobiegają trzaskaniu, są tanie w eksploatacji, ponieważ rzadko ulegają awariom. Mogą być stosowane w maszynach produkcyjnych, warsztatowych i budowlanych. Są również wykorzystywane w urządzeniach stosowanych w przemyśle logistycznym, technologia konstrukcji sprężyn gazowych wykorzystana jest w budowie wózków widłowych.