Nieprzyjemny zapach to jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących instalacji LPG. Jak to wygląda w rzeczywistości? Sprawdź, jaki zapach ma gaz oraz dowiedz się, co zrobić, kiedy go wyczujesz w swoim aucie.

Jaki zapach wydziela instalacja LPG?

Poprawnie eksploatowana i szczelnie zamontowana instalacja LPG nie wydziela żadnego zapachu. Specyficzna woń była co prawda wyczuwalna w instalacjach starszych generacji (I i II). Nowoczesne instalacje są za to całkowicie szczelne i zapewniają maksymalny komfort użytkowania. Nie musisz się więc obawiać, że po zainstalowaniu autogazu będziesz odczuwać dolegliwości wynikające z wdychania gazu.

A jak pachnie gaz? Mieszanka propanu i butanu jest zupełnie bezzapachowa. Zgodnie z normą PN-EN 589 zapach LPG powinien być nieprzyjemny i wyczuwalny w powietrzu przy stężeniu stanowiącym 1/5 dolnej granicy wybuchowości. Dlatego w procesie produkcji do gazu są dodawane komponenty zapachowe, a dokładnie etanotiol, czyli merkaptan etylowy, który zawiera m.in. związki siarki. Etanotiol wydziela niezwykle intensywny zapach – trafił nawet do Księgi Rekordów Guinessa jako najbardziej cuchnąca substancja na świecie. W przypadku wystąpienia nieszczelności jej wykrycie jest więc wyjątkowo proste.

Sprawdź także:  Hybryda plug-in a zwykła hybryda

Co może oznaczać zapach gazu w aucie?

Jeśli autogaz nie powinien wydzielać zapachu, to co oznacza nagłe pojawienie się nieprzyjemnej woni? Jest to zwykle związane z wyciekiem gazu, który może być spowodowany m.in. nieszczelnością instalacji lub źle wyregulowanymi parametrami systemu. Rozpoznasz to bardzo łatwo, ponieważ LPG ma gryzący zapach, który szybko wykryje zarówno kierowca, jak i pasażerowie.

Co należy zrobić w przypadku wyczucia gazu w aucie? Jest to sytuacja, której nie należy bagatelizować. Najlepiej jak najszybciej udać się do serwisu autogaz, gdzie fachowcy zdiagnozują problem oraz naprawią usterkę. Ze względu na bezpieczeństwo warto rozważyć wynajęcie w tym celu lawety (szczególnie, jeśli wyciek jest znaczny oraz utrudnia prowadzenie auta). Koszt naprawy zależy od rodzaju problemu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo auta LPG?

Aby mieć pewność, że instalacja autogaz zapewni bezpieczeństwo i będzie niezawodnie służyć przez wiele lat, trzeba pamiętać o jej prawidłowej eksploatacji. Jak więc o nią dbać? Oto najważniejsze zasady:

  • wykonuj przeglądy zgodnie z zaleceniami producenta instalacji,

  • regularnie wymieniaj filtry instalacji LPG,

  • podczas przeglądu instalacji wykonuj także kontrolę jej regulacji,

  • badaj szczelność instalacji raz w roku,

  • dbaj o jakość gazu i tankuj wyłącznie w sprawdzonych miejscach,

  • kiedy zauważysz jakąkolwiek usterkę, niezwłocznie udaj się do serwisu.

Sprawdź także:  Rękawiczki motocyklowe - niezbędny element ochrony każdego motocyklisty

Regularne przeglądy to klucz do niezawodnego działania instalacji LPG. Dlatego warto korzystać wyłącznie z usług zaufanych fachowców, a najlepiej wybierać autoryzowane serwisy producenta posiadanej instalacji.

Instalacja, która zapewni bezpieczeństwo i komfort

Autogaz to inwestycja, która pozwala znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji samochodu. Aby mieć pewność jej bezawaryjnej i bezpiecznej pracy, należy jednak zatroszczyć się o wybór odpowiedniego producenta i serwisu. Które miejsce jest godne polecenia? Sprawdź autoryzowane serwisy STAG. To lider w produkcji autogazu w Polsce i sieć serwisowa składająca się z wykwalifikowanych pracowników. Dzięki temu możesz mieć pewność, że montaż i przegląd instalacji gazowej są na najwyższym poziomie.