Jednym z nieodłącznych komponentów stroju każdego użytkownika motoru są gogle. Chronią one bowiem oczy przed kurzem, wilgocią, drobnymi kamieniami, owadami oraz gałęziami drzew. Tym samym zapewniają zwiększone bezpieczeństwo podczas codziennego przemierzania tras. Z niniejszego artykułu dowiemy się, na co zwracać szczególną uwagę, kupując dla siebie gogle motocyklowe.

Rozmiar to kluczowy parametr

Gogle ze względu na funkcję ochronną pozwalają na zachowanie optymalnej widoczności, co w znacznym stopniu niweluje ryzyko groźnej kolizji bądź wypadku drogowego. Mają przy tym uniwersalny charakter, gdyż są nieocenione w trakcie jazdy na klasycznym jednośladzie, modelu enduro, ścigaczu sportowym, cruiserze, motocrossie czy chopperze. Powinni z nich korzystać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Wybierając konkretne gogle motocyklowe, należy w pierwszej kolejności zainteresować się rozmiarem. Priorytetem jest oczywiście ścisłe przyleganie do twarzy w kilku punktach – nad brwiami, w pobliżu nosa i w obrysie wokół oczu. Pamiętajmy, że nawet minimalne niedopasowanie może prowadzić do uczucia dyskomfortu oraz bolesnych otarć. Niezwykle ważną rolę w konstrukcji odgrywa nosek, który musi być wystarczająco elastyczny. Drugi istotny element to pasek ściągający z funkcją regulacji, przeznaczony stricte do stopniowania siły docisku gogli motocyklowych do powierzchni twarzy.

Ogólna wytrzymałość decyduje o żywotności

W przypadku omawianych akcesoriów liczy się z pewnością wysoka odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, takie jak choćby pęknięcia, wygięcia czy zarysowania. Wynika to z faktu, że gogle motocyklowe są narażone na oddziaływanie różnych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Pożądanym materiałem wykonania soczewek jest syntetyczny poliwęglan, który wykazuje maksymalną niepodatność na stłuczenia i wpływ szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Z kolei oprawki i zauszniki powinny być stworzone z wysokiej jakości plastiku pokrytego antypoślizgowym silikonem, tworzywa gumowego, ewentualnie kauczuku. Następną fundamentalną kwestią jest wentylacja, ponieważ zapobiega ona parowaniu gogli motocyklowych. Obwiązuje tutaj prosta zasada – im więcej szczelin wlotowych zlokalizowanych w ramce, tym lepsza cyrkulacja powietrza i wydajniejsze odprowadzanie wilgoci. Dodatkowo nie zapomnijmy sprawdzić, czy upatrzone przez nas konstrukcje posiadają miękką wyściółkę gąbkową i specjalne zrywki, czyli całkowicie przezroczyste warstwy laminowane gwarantujące utrzymanie wizjera w idealnej czystości pomimo niesprzyjających warunków terenowych.