Włochy pełnią kluczową rolę w motoryzacji. I nie tylko – odgrywają także istotną rolę w całej historii motoryzacji. Marki samochodów takie jak Ferrari, Lamborghini, Alfa Romeo, Maserati, Pagani, Lancia oraz bardzo popularny w Polsce Fiat – wszystko to wpływa na ugruntowaną pozycję Włoch. Co jednak istotne, Włosi słyną także ze swoich motocykli – produkowanych przez m.in. przez legendarne Ducati oraz koncern Piaggio.

Ducati i Piaggio

Wśród włoskich marek motocykli dominuje niewątpliwie Ducati – stało się ono symbolem włoskiej myśli konstrukcyjnej związanej ze sportowymi jednośladami. Jest w świecie motocykli tym, czym Ferrari w świecie supersamochodów. Następnie, kluczową rolę odgrywa koncern Piaggio. Oprócz flagowej marki o tej samej nazwie – czyli Piaggio – w jego skład wchodzą: Aprilia, Derbi, Gilera, Moto Guzzi, Vespa, Laverda. Spośród tych marek warto wyróżnić Aprilię, produkującą motocykle wyjątkowo zaawansowane technicznie oraz Moto Guzzi, które przeszło z technicznego innowatora do producenta klasycznych motocykli do rekreacyjnej jazdy. Ciekawą drogę przeszła także Gilera, gdyż od producenta udanych motocykli wyścigowych została wytwórcą skuterów.

Włoskie motocykle produkowane pod szyldem Ducati lub marek koncernu Piaggio zasłynęły z licznych klasyków. Zaliczają się do nich chociażby: Ducati 916, Aprilia RS 250, Moto Guzzi Griso 1100 i Gilera Saturno 500. Do dziś uchodzą one za jedne z najsłynniejszych włoskich motocykli.

Pozostałe włoskie motocykle

W dobie globalizacji i tworzenia międzynarodowych koncernów, niektóre włoskie marki motocyklowe funkcjonują w ramach zagranicznych gigantów. Słynna marka Benelii w 2005 roku została przejęta przez Chińczyków, którzy częściowo zmienili jej profil – np. na sprzedaż tańszych motocykli produkowanych w chińskich fabrykach. Z kolei MV Agusta po wielu perypetiach weszła w skład Mercedesa oraz przestawiła się na bardziej masową produkcję. Do czołowych produktów tych marek zaliczyć można modele Benelli Tornado Tre 900 oraz MV Agusta F4 750.

Oprócz tego na uwagę zasługują także włoskie motocykle Bimota, które cechują się oryginalną konstrukcją oraz produkcją w krótkich, małych seriach. Modelowym motocyklem tej marki jest Bimota YB6.