Moda na wideorejestratory zagościła w naszym kraju już jakiś czas temu. Korzystamy z nich bardzo chętnie choćby z tego względu, że ich głównym zadaniem jest ochrona naszych interesów podczas różnych niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Jeśli jeszcze nie kupiliście kamerki samochodowej – to zapewne zastanawiacie się czym kierować się poszukując idealnego modelu dla siebie. Dzisiaj Wam w tym doradzimy!

Po co nam kamerka samochodowa?

Kamerka samochodowa to świetne akcesorium ułatwiające życie kierowcom – zarówno tym krótko- jak i długodystansowym. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu możemy nagrywać zarówno to, co dzieje się na drogach podczas naszych małych i dużych podróży, bądź też monitorować obszar wokół samochodu podczas postojów na parkingach.

Nagrania z wideorejestratora niejednokrotnie uratują nam skórę, gdy będziemy chcieli dochodzić swoich praw na policji, w sądzie lub u ubezpieczyciela wskutek rozmaitych zdarzeń drogowych. Stosunkowo niewielki wydatek związany z zakupem kamerki zwróci się bardzo szybko, gdy uda się nam uniknąć dzięki niej kosztownego mandatu lub wydatków związanych z naprawą uszkodzonego samochodu.
Niektóre wideorejestratory wyposażone są we wbudowany ekran, pozwalający na wygodne przeglądanie nagrań praktycznie “od ręki”. Inne natomiast współpracują z naszymi urządzeniami mobilnymi, na które materiały wideo przesyłane są chociażby za pośrednictwem modułu Wi-Fi.

Wiele wideorejestratorów jest obsługiwanych przez specjalne aplikacje dla smartfonów – jak MyNextBase. Takie appki pozwalają na zgranie nagrań na telefon bądź na szybkie udostępnianie ich dalej – na przykład organom ścigania.

Cechy dobrej kamerki samochodowej

Czas byśmy powiedzieli sobie o tym, jakie są najważniejsze cechy dobrej kamery samochodowej. Przede wszystkim powinna być montowana w naszym samochodzie w solidny sposób – za pośrednictwem uchwytu wykorzystującego przyssawkę, lub taśmę dwustronną. Kamerkę możemy przytwierdzić do szyby (w bezpiecznym miejscu) lub do deski rozdzielczej.

Dobry wideorejestrator to także wbudowane moduły Wi-Fi oraz GPS. Na temat wykorzystania tego pierwszego już sobie powiedzieliśmy. Drugi natomiast odpowiada za rejestrowanie prędkości z jaką się przemieszczamy. Zapis z modułu GPS może nas poratować przed niesłusznie nałożonym mandatem za przekroczenie prędkości, bądź też przyczynić się do ustalenia przyczyn zdarzenia drogowego. Więcej o tym, czym wyróżniają się dobre kamery samochodowe przeczytasz tutaj: https://nextbase.eu/pl/dash-cams/.

Wysokiej klasy kamery samochodowe bardzo często serwują nam dostęp do trybu nocnego. Pozwala on na nagrywanie dobrej jakości materiałów wideo także po zmroku – kiedy warunki oświetleniowe są słabe. Dzięki trybowi nocnemu możemy – na przykład – swobodnie rozczytać tablice sprawcy wypadku lub kolizji, które miały miejsce w godzinach nocnych.

Niemniej ważną funkcją jest aktywny tryb parkingowy pozwalający na rejestrowanie zdarzeń dookoła samochodu 24 godziny na dobę i utrwalanie zdarzeń z udziałem naszego samochodu dzięki czujnikowi G-Sensor. Taki tryb wymaga jednak zapewnienia kamerze zewnętrznego źródła zasilania – niezależnego od akumulatora naszego samochodu.