Podróżując motocyklem, nie musimy być skazani na samotność. Wybierając się na niewielką przejażdżkę lub daleką wyprawę, zawsze możesz zabrać ze sobą pasażerkę lub pasażera. To znacznie zwiększa radość z jazdy i jest świetnym sposobem na dzielenie się własną pasją z bliskimi. Aby jednak podróż we dwójkę była komfortowa i bezpieczna, Ty i pasażer musicie dostosować się do zasad bezpieczeństwa. W jaki sposób jeździć we dwójkę bez zagrożenia dla zdrowia i życia?
Dzięki temu, że możemy zabrać pasażera, przyjemność z jazdy motocyklem może poczuć również osoba, która nie posiada prawa jazdy na jednoślad i nie umie go prowadzić. Pamiętaj jednak, że jazda we dwoje to wymagające zadanie. Wyłącznie doświadczony i pewny swoich umiejętności kierowca motocykla powinien zabierać pasażerów. Jeżeli nie czujesz się na siłach – odpuść. Nabierz odpowiedniego doświadczenia i wtedy zaproś drugą osobę na kanapę jednośladu.
W jaki sposób przewozić pasażera zgodnie z przepisami i zasadami zdrowego rozsądku?
Zgodnie z przepisami, każdy posiadacz prawa jazdy uprawniającego do poruszania się określonym jednośladem może przewozić pasażera. Ten pod żadnym pozorem nie może być pod wpływem alkoholu (chyba że jeździ w wózku bocznym). Zarówno kierowca motocykla, jak i przewożony pasażer musi mieć na głowie kask motocyklowy.
A co mówi kodeks drogowy o przewożeniu dzieci? Jeżeli chcesz zabrać ze sobą małoletniego poniżej 7. roku życia, możesz jeździć z prędkością do 40 km/h (zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim). W przypadku przewożenia dzieci powyżej 7 lat – nie ma już takiego ograniczenia.
Tyle kwestia przepisów. Oprócz kodeksu drogowego musimy brać też pod uwagę zasady zdrowego rozsądku. Przede wszystkim pasażer powinien być ubrany tak, jak motocyklista. Konieczne są pełne buty (najlepiej specjalne buty motocyklowe), spodnie i kurtka z protektorami. Wskazane są też rękawice, a podczas chłodnych dni – bielizna termiczna. Motocykl powinien być też przystosowany do jazdy we dwójkę (przykładowo pojazdy typu cross często nie posiadają siedzenia dla pasażera). Istotna jest też kwestia obustronnego zaufania. Warto przed jazdą ustalić zasady, które zabezpieczą poruszające się motocyklem osoby.
Czy do jazdy we dwoje należy specjalnie przygotować motocykl?
Motocykl (niezależnie od tego, czy przewozi jedną, czy dwie osoby) musi być w idealnym stanie technicznym. Przed podróżą skontroluj więc stan hamulców i układu kierowniczego oraz pracę świateł. Zwróć uwagę na fakt, że jazda we dwójkę to większe obciążenie dla maszyny. Sprawdź, jak pracują amortyzatory, które pełnią niezwykle istotną rolę w czasie przewożenia pasażera (to ich prawidłowe działanie przekłada się na stabilną jazdę).
Konieczne będzie też zwiększenie ciśnienia w oponach. Niekiedy warto poluzować też ustawienie łańcucha, gdyż większe obciążenie przekłada się na jego naciągnięcie. Rozłóż też podnóżki i sprawdź stan tylnej kanapy wraz z uchwytami bezpieczeństwa.
Przewozisz drugą osobę? O tym musisz pamiętać
Przed jazdą wytłumacz pasażerowi, w jaki sposób powinien się zachowywać. Zwróć uwagę na to, jak reaguje motocykl i na co należy się przygotować podczas hamowania lub ruszania. Jeżeli czujesz dyskomfort w momencie, gdy druga osoba trzyma się Ciebie – powiedz jej o tym. Pasażer w takim przypadku powinien trzymać się specjalnych uchwytów przy motocyklu.
Ograniczaj do minimum gwałtowną jazdę. Hamowanie i przyspieszanie w zbyt dynamiczny sposób jest zagrożeniem dla stabilności maszyny i bezpieczeństwa pasażera. Jeżeli osoba przewożona prosi np. o zmniejszenie prędkości – pozytywnie odpowiedz na jej sugestie, ponieważ ma prawo czuć się komfortowo w trakcie jazdy.
Jak powinien zachowywać się pasażer motocykla?
Na koniec kilka ważnych zasad, których musi przestrzegać pasażer. Zacznijmy tu od wsiadania lub zsiadania. Należy zawsze powiadomić kierowcę o chęci zejścia lub wejścia na motocykl. Zbyt gwałtowne i niespodziewane obciążenie może doprowadzić po prostu do przewrócenia się. Z kolei w czasie poruszania się osoba przewożona powinna unikać gwałtownych ruchów, wiercenia się i niepotrzebnych zmian pozycji. Stabilność to klucz do bezpiecznej jazdy.
Koniecznie poinstruuj pasażera, że przez całą drogę musi mocno trzymać się uchwytów lub Ciebie. Nie polecamy przy tym łapać się za uchwyt na kanapie motocykla – ten może nie wytrzymać przeciążenia przy ruszaniu lub hamowaniu. Nogi jednocześnie muszą cały czas opierać się na podnóżkach (niezależnie, czy mówimy o postoju, czy jeździe).
Pasażer powinien też zawsze pochylać się tak, jak kierowca (a nie przeciwnie). W ten sposób zachowuje on prawidłowy balans, co pozytywnie przekłada się na bezpieczeństwo. Ruch w drugą stronę może powodować ogromne zagrożenie dla stabilności jazdy i spowodować upadek.
Przewożenie drugiej osoby na motocyklu nie jest bardzo trudne i nie wymaga wielogodzinnych przygotowań. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek i oprzeć się na doświadczeniu oraz umiejętnościach. W ten sposób z uśmiechem na twarzy możecie zwiedzać świat na jednośladzie, podróżując po wielu drogach w kraju i poza jego granicami.