Kupiłeś auto? Pewnie teraz zastanawiasz się, ile kosztuje rejestracja samochodu? Otóż koszty zależne są od tego, czy zakupiony sprzęt jest używany czy nowy, zakupiony w kraju czy z zagranicy – generalnie w większości tych przypadków będziesz musiał liczyć się z kosztami rzędu 180,50 złotych. Na tą kwotę składają się m.in.: opłaty za wydane druki (nalepki kontrolne czy chociażby dowód rejestracyjny), tablice rejestracyjne oraz inne opłaty ewidencyjne.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Ile kosztuje rejestracja samochodu?Jedno jest pewne – obowiązek rejestracji pojazdu określają jasno przepisy ustawy (Prawo o ruchu drogowym). Rejestracji powinno dokonać się w ciągu 30 dni od momentu zakupienia samochodu, na wniosek właściciela we właściwym urzędzie czy starostwie. Ciekawostką jest to, iż właściciel pojazdu nie musi osobiście składać wniosków i dokonać rejestracji pojazdu. Na wniosek właściciela może to zrobić osoba upoważniona, wiąże się to jednak z dodatkowym kosztem 17 zł za wydanie pisemnego pełnomocnictwa.

Dodatkowych opłat może być znacznie więcej, na przykład w przypadku gdy chcielibyśmy aby na naszej tablicy rejestracyjnej znalazło się zamiast standardowo przydzielonego numeru nasz imię bądź ksywka (opłata 1000 zł).

Aby proces rejestracji samochodu przebiegł szybko i sprawnie pamiętajmy o dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów takich jak: wniosek właściciela o rejestrację pojazdu, dowód własności samochodu (np. faktura VAT potwierdzająca zakup, umowa sprzedaży lub umowa darowizny), świadectwo zgodności WE, kartę pojazdu (jeżeli była wydana), dokument tożsamości (np.: dowód osobisty), jeśli w naszym zastępstwie czynności am dokonać ktoś inny nie zapomnijmy o dołączeniu wspomnianego wcześniej pełnomocnictwa.

Jednak skupmy się na opłatach podstawowych, ile kosztuje rejestracja samochodu? I tak za zakup tablic rejestracyjnych standardowych zapłacimy 80 zł, za dowód rejestracyjny 54 zł, nalepka kontrolna 18,50 zł, nalepka ewidencyjna 12,5 zł, opłata ewidencyjna 2 zł, pozwolenie czasowe 13,5 zł co łącznie daje nam koszt podstawowy 180,5 zł.

Przypilnować należy aby po okresie 1-3 tygodni tzw. „miękki dowód” wymienić na dowód stały. Ważne jest również to aby przy odbiorze dowodu rejestracyjnego zwrócić w urzędzie pozwolenie czasowe. Przy tej okazji warto również zadbać o odpowiednia i ważną polisę OC/AC.
Po dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów oraz wniesieniu opłat, pozostaje jeszcze chwila, aby cieszyć się jazdą w pełni prawnie zarejestrowanym samochodem.

Współpraca: 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here