W obliczu trwającej obecnie kampanii wyborczej bardzo często przewija się temat budowy dróg lokalnych dróg szybkiego ruchu czy też autostrad. Po polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów, czy jednak w podobnym tempie przybywa nam dróg? Warto również zadać sobie pytanie o jakość dróg po których jeździmy.

Wybierasz się w upragnioną podróż i zaczynasz planować swoją trasę. Przeglądasz mapy i nawigacje w celu znalezienia najlepszej trasy, wybierasz podróż autostradą. Sprawdźmy gdzie dojedziesz w Polsce autostradą i jaki jest ich koszt.

W Polsce oddanych do użytku mamy ponad 1638 km autostrad. To umiejscawia nas w ogonie jeśli chodzi liczbę kilometrów wśród europejskich krajów. Przy okazji kolejnych wyborów temat budowy autostrad powraca jak bumerang by po kilku tygodniach znowu zniknąć na kilka lat. Same autostrady są z reguły zwykłymi drogami.

Gdzie są płatne autostrady w Polsce?

Gdzie są płatne autostrady w Polsce?W Polsce jak na razie płatne są trzy z nich. To A1, A2 i A4. Każda z nich ma swój własny system płatności, na każdej z nich obowiązują inne stawki – o ich wysokościach decydują zarządzający daną drogą. Na polskich autostradach obowiązują dwa systemy opłat dla samochodów – otwarty oraz zamknięty. System otwarty polega na płatności na bramkach ustawionych w poprzek drogi. Na płatnych autostradach, gdzie ustawione są bramki, zazwyczaj tworzą się korki, które w szczycie sezonu potrafią osiągnąć kilka kilometrów długości. Ta forma płatnych autostrad jest znacznie tańsza – koszt wiąże się z postawieniem i utrzymaniem bramek wyłącznie na autostradzie. System zamknięty polega na tym, że kierowcy wjeżdżając na autostradę pobierają specjalny bilet, za który płacą zjeżdżając z autostrady. Wysokość opłaty zależna jest od wielkości pojazdu oraz przebytej trasy. System ten jest droższy od otwartego, ponieważ wymaga utrzymania punktów poboru opłat na każdym zjeździe.

Płatne odcinki autostrad w Polsce:

Na autostradzie A1 opłatę zapłacimy na odcinkach Pruszcz Gdański – Swarożyn, Swarożyn – Nowe Marzy oraz Nowe Marzy – Toruń Płd. Z kolei na autostradzie A2 na odcinkach Krzesiny – Września, Września – Konin, Rzepin – Komorniki oraz Konin – Stryków. Pobory opłat na autostradzie A4 zlokalizowane są na odcinkach Mysłowice-Brzęczkowice – Balice I oraz na odcinku Bielany Wrocławskie – Gliwice-Sośnica.

Ile kosztuje przejazd autostradą?

Oczywiście różne, w zależności od odcinka i zarządcy. Na rządowych autostradach samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 tony są objęte stawką 0,1 zł za jeden km. Na odcinkach autostrady A2, na odcinku od Świecka do Nowego Tomyśla opłaty za 1 km wynoszą 0,2 zł, a od Nowego Tomyśla do Konina aż 0,34 zł za km. Na autostradzie A1 od Rusocina do Torunia opłata wynosi za wynosi 0,16 zł za km.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here