W obliczu trwającej obecnie kampanii wyborczej bardzo często przewija się temat budowy dróg lokalnych dróg szybkiego ruchu czy też autostrad. Po polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów, czy jednak w podobnym tempie przybywa nam dróg? Warto również zadać sobie pytanie o jakość dróg po których jeździmy.

Wybierasz się w upragnioną podróż i zaczynasz planować swoją trasę. Przeglądasz mapy i nawigacje w celu znalezienia najlepszej trasy, wybierasz podróż autostradą. Sprawdźmy gdzie dojedziesz w Polsce autostradą i jaki jest ich koszt.

W Polsce oddanych do użytku mamy ponad 1638 km autostrad. To umiejscawia nas w ogonie jeśli chodzi liczbę kilometrów wśród europejskich krajów. Przy okazji kolejnych wyborów temat budowy autostrad powraca jak bumerang by po kilku tygodniach znowu zniknąć na kilka lat. Same autostrady są z reguły zwykłymi drogami.

Gdzie są płatne autostrady w Polsce?

Gdzie są płatne autostrady w Polsce?W Polsce jak na razie płatne są trzy z nich. To A1, A2 i A4. Każda z nich ma swój własny system płatności, na każdej z nich obowiązują inne stawki – o ich wysokościach decydują zarządzający daną drogą. Na polskich autostradach obowiązują dwa systemy opłat dla samochodów – otwarty oraz zamknięty. System otwarty polega na płatności na bramkach ustawionych w poprzek drogi. Na płatnych autostradach, gdzie ustawione są bramki, zazwyczaj tworzą się korki, które w szczycie sezonu potrafią osiągnąć kilka kilometrów długości. Ta forma płatnych autostrad jest znacznie tańsza – koszt wiąże się z postawieniem i utrzymaniem bramek wyłącznie na autostradzie. System zamknięty polega na tym, że kierowcy wjeżdżając na autostradę pobierają specjalny bilet, za który płacą zjeżdżając z autostrady. Wysokość opłaty zależna jest od wielkości pojazdu oraz przebytej trasy. System ten jest droższy od otwartego, ponieważ wymaga utrzymania punktów poboru opłat na każdym zjeździe.

Płatne odcinki autostrad w Polsce:

Na autostradzie A1 opłatę zapłacimy na odcinkach Pruszcz Gdański – Swarożyn, Swarożyn – Nowe Marzy oraz Nowe Marzy – Toruń Płd. Z kolei na autostradzie A2 na odcinkach Krzesiny – Września, Września – Konin, Rzepin – Komorniki oraz Konin – Stryków. Pobory opłat na autostradzie A4 zlokalizowane są na odcinkach Mysłowice-Brzęczkowice – Balice I oraz na odcinku Bielany Wrocławskie – Gliwice-Sośnica.

Ile kosztuje przejazd autostradą?

Oczywiście różne, w zależności od odcinka i zarządcy. Na rządowych autostradach samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 tony są objęte stawką 0,1 zł za jeden km. Na odcinkach autostrady A2, na odcinku od Świecka do Nowego Tomyśla opłaty za 1 km wynoszą 0,2 zł, a od Nowego Tomyśla do Konina aż 0,34 zł za km. Na autostradzie A1 od Rusocina do Torunia opłata wynosi za wynosi 0,16 zł za km.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj