Wydaje się, że w dzisiejszych czasach po drogach jeżdżą niezawodne i bezawaryjne samochody. Po części tak jest. Pojazdy, które zjeżdżają z linii produkcyjnych wiodących marek, są naprawdę wydajne. Niemniej każdy właściciel pojazdu musi liczyć się z tym, że kiedyś nadejdzie czas, gdy trzeba będzie oddać auto do kasacji. Czy to w wyniku uszkodzeń po wypadku, czy po wieloletniej eksploatacji. Wyjaśniamy, jak legalnie pozbyć się auta w Warszawie.

Auto kasacja Warszawa – co zrobić z niesprawnym samochodem?

Kwestię pozbywania się niesprawnych pojazdów reguluję przepisy prawa, a dokładniej: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie warunków i sposobu postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji.

W myśl przepisów samochodu możesz się pozbyć wyłącznie, oddając go do stacji demontażu pojazdów. W Warszawie znajduje się szrot samochodów, który przyjmie twoje auto i przeprowadzi kasację – więcej przeczytasz tutaj: https://kupiewszystkieauta.pl/auto-kasacja-warszawa/.

Nie musisz się martwić, jak dostarczyć niesprawne auto do stacji demontażu pojazdu. Pracownicy auto szrot za darmo dojeżdżają do klienta i odbierają samochód (auto jest przewożone lawetą). Co więcej – mają już przy sobie umowę, zabezpieczającą interesy obu stron. Formalności pozostają zatem po stronie stacji demontażu. Płatność otrzymujesz na miejscu, w gotówce.

Co istotne – stacja demontażu pojazdów Warszawa wydaje zaświadczenie o demontażu pojazdu. Jest to bardzo ważny dokument, który musi otrzymać każdy właściciel kasowanego pojazdu. Dokument ten umożliwia wyrejestrowanie pojazdu, a tym samym dopełnienie wszelkich formalności związanych z pozbyciem się auta.

Aby wyrejestrować samochód, należy mieć swój dowód tożsamości. Niezbędne jest także posiadanie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz karty pojazdu (jeżeli została wydana). Po zezłomowaniu auta właściciel musi się udać do Wydziału Komunikacji wraz z wydanym przez auto złom zaświadczeniem.

Dlaczego warto skorzystać z usług stacji demontażu pojazdów?

Jak wspomnieliśmy – jest to jedyny legalny sposób na to, aby pozbyć się niesprawnego auta. Dużą zaletą jest fakt, że nie musisz samodzielnie dostarczać samochodu do punktu kasacji, a dodatkowo od razu otrzymujesz gotówkę.

Bardzo często złomowanie aut okazuje się korzystniejszym rozwiązaniem niż sprzedaż samochodu na rynku wtórnym (oczywiście, jeśli samochód wciąż jest sprawny). Wiekowe auto, które nie rokuje zbyt dobrze na przyszłość, raczej nie znajdzie nabywcy. Stojąc i czekając na swoją szansę – tylko niszczeje. Samochód należy przekazać do kasacji również wtedy, gdy uległ on wypadkowi i nie opłaca się go naprawiać.