Samochód osobowy jest w posiadaniu większości gospodarstw domowych. Każdy, kto stoi przed zakupem samochodu do własnego użytku, musi podjąć wiele wiążących decyzji. Samochód nowy czy używany? Benzyna czy diesel, a może gaz? Gdzie najlepiej kupić używany samochód? Auto to ogromna inwestycja, warto więc dokładnie przemyśleć każdy najmniejszy szczegół, by móc później cieszyć się wspaniałymi doznaniami płynącymi z jazdy.

Samochody osobowe – jakie kupujemy najchętniej?

Wśród samochodów, jakie statystycznie kupowane są najczęściej znalazły się zarówno niewielkie auta miejskie, jak np. Toyota Yaris, ale także duże samochody 4×4, takie, jak RAV4. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim pojemność silnika, bo od niej w dużej mierze zależeć będzie spalanie. Coraz częściej zwracamy także uwagę na dodatkowe wyposażenie, np. elektryczne szyby przednie, czujniki parkowania, stabilizacja toru jazdy czy poduszka powietrzna pasażera. Coraz większą uwagę przywiązujemy przede wszystkim do naszego komfortu i do wygody użytkowania samochodu, szczególnie, gdy mamy w zamiarze używać go na dalekie trasy. Do jazdy po mieście lepiej sprawdzają się niewielkie samochody osobowe miejskie, cechujące się kompaktowymi wymiarami i niskim spalaniem. W trasie zdecydowanie bardziej komfortowo poczujesz się za sterami większego auta, które wygodniej się prowadzi. Cięższy i szerszy samochód lepiej trzyma się drogi, łatwiej jest więc wchodzić łagodnie w zakręty bez konieczności wytracania prędkości.

O czym pamiętać przy zakupie używanych samochodów osobowych?

Używane auto powinno pochodzić z pewnego, sprawdzonego źródła. Niestety, nie brakuje handlowców, których jedynym celem jest zysk. Zakup samochodu wiąże się z ogromną inwestycją, dlatego też wiarygodność sprzedawcy jest tutaj nieodzowna. Auta używane na sprzedaż znajdziesz m.in. w serwisach motoryzacyjnych online. Stan techniczny jest najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę. Ponadto, znaczenie ma historia samochodu, którą łatwo sprawdzisz po numerze VIN, również za pośrednictwem sieci.

Wielu kierowców zastanawia się, czy kupić samochód na benzynę, ropę czy może gaz? Tutaj zdania są podzielone. Samochody benzynowe są z pewnością tańsze w eksploatacji, jeśli chodzi o ewentualne naprawy. Diesle cechują się wysokimi osiągami, jednak w razie awarii, potrafią wygenerować potężne koszty. Najlepiej pod względem oszczędności zazwyczaj wypadają samochody na gaz, choć zwykle nie mają one takich osiągów, co samochody na ropę. Wszystko zależy więc od Twoich priorytetów i zasobności portfela.

Samochód używany czy nowy?

Tutaj podstawą jest zasobność portfela kupującego. Niektórzy jednak twierdzą, że nowy samochód jest zbyt dużym wydatkiem i nawet, gdy mogą sobie na niego pozwolić, wybierają samochód z rynku wtórnego w idealnym stanie technicznym. Jeżeli decydujesz się na zakup samochodu używanego, zawsze pamiętaj, by jego rzeczywisty stan techniczny sprawdzić w stacji kontroli pojazdów. Wykrycie nawet potencjalnie niewielkich awarii i wad może pozwolić na zaoszczędzenie sporych sum. Kupując samochód z rynku wtórnego, należy dopilnować dokumentacji i dokładnie sprawdzić historię pojazdu. Jeżeli decydujesz się na zakup samochodu prosto z salonu, wiele wątpliwości nie będzie Cię dotyczyć, gdyż wszystkim zajmie się autoryzowany sprzedawca.

Zakup samochodu osobowego jest dużym wydatkiem, ale jest to inwestycja na długie lata, dlatego warto dopilnować wszystkich szczegółów, by nie żałować zakupu i by korzystanie z samochodu było przyjemnością, a nie udręką.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]