Awarie samochodów to rzecz normalna i przydarza się każdemu właścicielowi czterech kółek. Co jednak jeżeli awaria dotyczy tak ważnego podzespołu, jakim jest silnik? Nierzadko naprawa jednostki napędowej to koszt przewyższający kilkukrotnie wartość auta. Gdy spotka nas taka sytuacja, często okazuje się, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest kupno sprawnego, używanego silnika i jego wymiana. Jak więc kupić używany silnik, by później tego nie żałować?

Czy cały silnik może być traktowany jako część zamienna? 

Okazuje się, że tak, silnik traktowany jest dzisiaj jak każda inna część zamienna, chociaż nie zawsze było to tak oczywiste. Kiedyś numery silnika traktowane były jak każde inne numery identyfikacyjne pojazdu takie jak np. numer VIN, a wymiana silnika w pojeździe wymagała odnotowania w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu.

Na szczęście dziś łatwo kupić używane silniki samochodowe w internecie. Dzięki temu nawet najpoważniejsze awarie jednostki napędowej mogą zostać łatwo naprawione poprzez wymianę uszkodzonego silnika na sprawną, używaną jednostkę.

Na co zwrócić uwagę kupując silnik przez internet

Oczywiście najlepszym i polecanym rozwiązaniem byłoby kupno silnika osobiście, nie zawsze jednak mamy możliwość dotarcia do sprzedawcy i obejrzenia oferowanego silnika. 

Dobrze jest więc dokładnie przyjrzeć się zdjęciom oferowanej jednostki i zrezygnować z zakupu jak tylko coś, co przyuważymy, wzbudzi naszą wątpliwość. Jeżeli jakość zdjęć lub to, co jest na nich widoczne, jest dla nas niewystarczające, koniecznie poprośmy sprzedawcę o dosłanie nam zdjęć w wyższej rozdzielczości lub z widocznymi elementami silnika, których brakuje na załączonych do opisu zdjęciach. 

Uczciwy i rzetelny sprzedawca nie powinien mieć problemu z dosłaniem nam kilku zdjęć na nasze życzenie. 

W internecie znajdziemy również oferty sprzedaży używanych silników, na które sprzedawca udziela tzw. gwarancji rozruchowej. Dzięki temu będziemy mieli możliwość instalacji jednostki w samochodzie i sprawdzenia tego, czy wszystko z nią w porządku już po dokonaniu zakupu i otrzymania silnika, a jeżeli nie spełni on naszych oczekiwań, będziemy mogli odesłać go sprzedawcy.

Sprawdź, czy na pewno będzie pasował

Często gdy pojawia się konieczność wymiany uszkodzonego silnika, pojawia się pomysł wymiany jednostki na taką, która była montowana w danym modelu, ale miała większą moc lub też nawet zamiany silnika benzynowego na silnik diesla. 

Pomysł ten jak najbardziej nie jest pozbawiony sensu. W końcu koszty i zakres prac jest praktycznie identyczny, zarówno gdy wymieniamy uszkodzony silnik na tę samą jednostkę, czy też dokonujemy SWAPu na zupełnie inny silnik. 

Jeżeli zdecydujemy się na wymianę silnika na inną identyczną jednostkę, nie powinny spotkać nas żadne problemy – jest to rozwiązanie typu plug&play, gdy wystarczy jednostkę uszkodzoną wymontować i w jej miejsce włożyć inny silnik, który pasować będzie jeden do jednego. 

W przypadku wymiany na inną jednostkę musimy sprawdzić, czy będzie ona pasować, nawet jeżeli jest to jednostka, która była montowana w danym pojeździe fabrycznie. Zdarza się bowiem, że nawet w obrębie jednego modelu, mocowania wykorzystywane w różnych jednostkach różnią się od siebie znacząco, nie mówiąc już o silnikach pochodzących z innych pojazdów. W takim przypadku musimy dobrze zaplanować proces wymiany i przygotować się na ewentualne przeróbki, których będziemy musieli dokonać. 

Więcej informacji na temat tego na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego silnika znajdziesz na stronie motoklub.pl.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]