Pachołek drogowy to obowiązkowy element każdego remontu jezdni szosy lub chodnika. Ma nas ostrzegać przed niebezpieczeństwem, które trzeba ominąć lub poprowadzić właściwą trasą. Ale ma również jeszcze inne zastosowania.

Odporne na działanie negatywnych zjawisk pogodowych

Konstrukcja takiego pachołka przypomina zwykle stożek znajdujący się na kwadratowej podstawie. Może on mieć również kształt smukłego prostokąta lub pałki. Jednak niezależnie od rodzaju, każdy pachołek drogowy pomalowany jest farbą odblaskową naprzemiennie w biało-czerwone pasy. Czyni go to dobrze widocznym z daleka, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Pachołki drogowe wykonane są z gumy lub tworzyw sztucznych, na przykład PCV lub PE. Dzięki temu z jednej strony nie jest im straszne działanie wilgoci i innych negatywnych zjawisk atmosferycznych. Z drugiej natomiast są bezpieczne dla pieszych, rowerzystów i kierowców pojazdów, którzy mogą przez przypadek doprowadzić do zderzenia z nimi.

Pachołek drogowy jest wielokrotnego użytku

Inną zaletą prawie każdego pachołka drogowego jest to, że można go wykorzystywać wiele razy, bo ma tymczasowy charakter. Stawia się go, a gdy zagrożenie minie lub remont zostanie zakończony, można go zabrać i ustawić gdzie indziej. Wyjątkiem są plastikowe pachołki ochronne wyposażone w elementy do montowania w ziemi lub na innych podłożach. Zabezpieczają one zwykle ciągi komunikacyjne lub mają chronić przed wjazdem czy parkowaniem aut.

Nie tylko na zewnątrz

Choć pachołek drogowy kojarzony jest przede wszystkim z robotami na jezdniach, szosach i chodnikach lub zabezpieczaniem niebezpiecznych miejsc na zewnątrz, to ma on również zastosowanie wewnątrz różnych obiektów. Bo przecież także w dużych budynkach produkcyjnych lub magazynowych może pojawić się konieczność zagrodzenia jakiejś powierzchni. Idealne są do tego słupki ostrzegawcze wyposażone dodatkowo w rozwijaną taśmę. To dzięki niej można bardzo łatwo oznaczyć miejsce, gdzie ze względów bezpieczeństwa nie można przebywać. Tak samo da się ogrodzić w hipermarketach lub hurtowniach przestrzeń, gdzie prowadzi się prace na wysokości. Pachołki z taśmą posłużą także do wygrodzenia śliskiej podłogi w sklepie lub miejsca, gdzie coś się rozbiło.

Oczywiście, gdy nie ma się pod ręką słupków z taśmą, to można do tego celu zastosować również pachołki drogowe i na odwrót słupki z taśmą ogrodza również dziurę w jezdni czy chodniku. Trzeba też zaznaczyć że każdy z wymienionych typów pachołków drogowych występuje w różnych rozmiarach pozwalających na dostosowanie do indywidualnych potrzeb.