Natura budzi się do życia po długiej przerwie, słońce zaczyna coraz częściej ogrzewać nasze buzie, wzrok cieszą kolorowe kwiaty i zielone drzewa, a my? Nam po prostu chce się żyć! Brzmi znajomo? Mam tutaj na myśli jedną z lepszym pór roku, mianowicie wiosnę. Nie jest ani za zimno, ani za ciepło, a ludzie leniwie powracają do działania po zimnej, kilkumiesięcznej przerwie.
A więc, mamy wiosnę. Zmiana odzienia na lżejsze, chowanie puchowych kurtek do szafy są wręcz na porządku dziennym. Trzeba pamiętać, że nie tylko garderobę powinno się odświeżać na nadejście nowej pory roku. Pamiętajmy o swoich ukochanych czterech kółkach, w końcu też muszą wyglądać reprezentatywnie.
Jak przygotować auto na wiosnę?
Przede wszystkim, pamiętaj aby zmienić opony zimowe na letnie. Mrozy idą w niepamięć, temperatura nie będzie niższa niż 10 stopni Celsjusza, w związku z tym nie warto niszczyć opon przyzwyczajonych do jazdy po śliskim śniegu. Miękka zimowa mieszanka nie radzi sobie dobrze, gdy jest ciepło. Opona zaczyna „pływać”, a to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Czy wiedziałeś, że droga hamowania na oponach zimowych w temperaturze powyżej 7 stopni może być znacznie dłuższa, niż na letnich? Dodatkowo, kwestia ekonomiczna – zimowe ogumienie zużywa się znacznie szybciej w temperaturach wiosennych, więc częściej będzie trzeba je zmieniać.
Po zimie warto również sprawdzić podwozie naszego auta. Nie jest to czynność skomplikowana, można ją wykonać podczas zmiany opon. A po co? W celach czysto zapobiegawczych, czy zimowe warunki nie spowodowały jakiegoś poważniejszego uszczerbku. Trzeba sprawdzić czy nie ma korozji podwozia, zabezpieczyć je, a przede wszystkim umyć pod wysokim ciśnieniem wody. Musimy wymyć resztki soli z dróg, aby nie doszło do procesu powstawania rdzy. Poza tym, sól drogowa, brud, jak również niskie temperatury to czynniki które mogą wpływać na poszczególne elementy układu hamowania.
Bezpieczeństwo to podstawa!
Wiosna to idealny moment, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy też o rutynowym dolaniu płynów do zbiorników pod maską. Kiedy ostatnio wymienialiśmy olej? Nie powinniśmy powtórzyć tej czynności? Nie zapomnijmy, że płyn do spryskiwaczy wreszcie możemy zmienić na letni!
Jeśli nieraz zdarzyło Ci się odśnieżać szyby przy pomocy wycieraczek, mogły one zostać uszkodzone, a co za tym idzie, nie będą one dokładnie zbierały wody. Pióra wycieraczek warto wymienić po zimowym sezonie, gdyż odpowiednia widoczność jest niezwykle ważna dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.
Ze względu na większe nasłonecznienie, na naszym aucie znacznie łatwiej dostrzeżemy brud, a więc marsz na myjnię! Nie chcemy przecież zabrudzeń na lakierze przy tak ładnej pogodzie? Warto go wypolerować! Najlepiej odświeżyć też wnętrze samochodu wraz z fotelami i dywanikami.
A więc w drogę, kierowcy! I pamiętajcie – fakt, że na drogach nie jest już tak ślisko i nie grozi nam tak duża ilość opadów atmosferycznych nie zwalnia Was z obowiązku bycia czujnym na drodze.
Pamiętajmy także o kontroli zawieszenia 🙂