Niektóre samochody mają w sobie trudny do określenia czar – wiążą się z licznymi wspomnieniami, a wielu kierowców odczuwa zrozumiały sentyment wobec swojego ulubionego auta. Jednakże szlachetna patyna czasu ma swoje mniej atrakcyjne strony, które wiążą się z koniecznością częstych napraw oraz trudnościami ze sprzedażą samochodu. Jak doprowadzić do satysfakcjonującego końca transakcji?

Sprzedaż samodzielna czy komis?

Komis samochodowy na pierwszy rzut oka wydaje się rozwiązaniem idealnym, gdyż pełni funkcję pośrednika podczas szukania potencjalnego nabywcy. Niestety to rozwiązanie obwarowane jest szeregiem wymogów wobec samego auta – musi ono być na tyle atrakcyjne, aby komis rozważył włączenie go do swojej oferty. W przypadku starszych, bardziej wysłużonych modeli oddanie do komisu może być utrudnione albo wręcz niemożliwe. Warto też pamiętać, że nawet jeżeli firma zdecyduje się zająć naszym samochodem, nie gwarantuje to znalezienia kupca. Co więcej, podczas korzystania z pośrednictwa komisu nie możemy korzystać z auta, co stanowi problem dla osób, które nie dysponują zastępczym środkiem lokomocji.

Samodzielna sprzedaż to najbardziej kusząca opcja z finansowego punktu widzenia, gdyż nie trzeba brać pod uwagę prowizji dla komisu bądź skupu, jednakże wymaga od nas znacznie większego wysiłku. Rynek samochodów używanych w Polsce jest wyjątkowo rozbudowany, co nie oznacza wcale łatwości w znalezieniu klienta. Nabywcy mogą do woli przebierać w ofertach, poszukując najlepszego stosunku ceny do jakości. Z tego powodu starsze modele aut interesują stosunkowo wąskie grono odbiorców o określonych zdolnościach finansowych. Do tego dochodzi konieczność przygotowania samochodu, zrobienia zdjęć, napisania ogłoszenia oraz umieszczenia go na stronach z ofertami motoryzacyjnymi. Aby uzyskać jak największą widoczność naszej propozycji, warto zastanowić się nad promowaniem ogłoszenia, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami – nie są to duże kwoty, ale ich wysokość uzależniona jest do długości wyświetlania sponsorowanej oferty. W grę wchodzą również jazdy próbne oraz negocjacje z potencjalnymi nabywcami, na co trzeba poświęcić część swojego wolnego czasu. 

Sprzedaż bez opóźnień – skup aut

Alternatywą dla powyższych rozwiązań jest skorzystanie z usług skupu samochodów https://autozmieniarka.pl/skup-aut-zgierz/. To niezwykle wygodna opcja, która ogranicza do minimum czas potrzebny na sfinalizowanie transakcji, przy zachowaniu wysokiej jakości świadczonych usług. W przeciwieństwie do komisu czy wystawiania ogłoszenia, współpraca ze skupem rozpoczyna się natychmiast i może zaowocować podpisaniem umowy nawet w ciągu kilkudziesięciu godzin. Po wstępnej wycenie – przeprowadzonej za pomocą kwestionariusza na stronie – wyznaczany jest termin oględzin przez pracującego ze skupem rzeczoznawcę. Na podstawie opinii biegłego ustalana jest finalna wartość oferty, która jest przedstawiona właścicielowi. Cała procedura nie zajmuje wiele czasu i w przypadku dobrze utrzymanych samochodów zaproponowana cena wynosi około 80-90% wartości rynkowej – jest to wartość porównywalna z komisem, przy czym skupy działają znacznie szybciej.