Samochody sprowadzane z Niemiec cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Według statystyk stanowią one około 45% wszystkich aut sprowadzanych do Polski. Otwarte granice oraz bliskość sąsiada sprawia, że zakup samochodu za naszą zachodnią granicą nie sprawia większych formalnych trudności, choć w porównaniu do kupna auta w kraju generuje nieco większe koszty.

Samochód z Niemiec – Opłaty przy rejestracji

Kupując samochód w Niemczech trzeba pamiętać o zabraniu od sprzedającego karty pojazdu, czyli tzw. dużego briefu i dowodu rejestracyjnego. Oba te dokumenty wraz z umową kupna sprzedaży należy przed złożeniem ich w Wydziale Komunikacji przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego. Koszt tłumaczenia to ok. 100 zł.

Samochód z Niemiec - Opłaty przy rejestracjiNastępnym krokiem jest wizyta w urzędzie celnym. Od każdego samochodu zakupionego za granicą należy opłacić akcyzę. W przypadku auta o pojemności do 2000 cm3 wynosi ona 3,1% wartości auta. Dla pojazdów o pojemności ponad 2000 cm3 akcyza wynosi już 18,6% wartości auta. Wartość auta wyznacza się zazwyczaj według ceny zawartej w umowie kupna-sprzedaży, choć Urząd Celny może stwierdzić, że cena w umowie jest zaniżona i ustalić akcyzę według wartości rynkowej auta zgodnej z własnymi danymi.

Przed rejestracją samochodu należy zadbać również o przegląd techniczny samochodu. Koszt badania technicznego wynosi ok. 100 zł. Jeśli auto ma ważny przegląd zrobiony w Niemczech to w Polsce nie ma potrzeby badania powtarzać. Pamiętać jednak należy o tym, że niemieckie badania ważne są dwa lata, a w Polsce przegląd należy robić co roku. Jeśli od ostatniego badania w Niemczech minął ponad rok, polski Wydział Komunikacji może w takim wypadku zażądać aktualizacji przeglądu technicznego.

Gdy już skompletujemy wszystkie dokumenty, tj. umowa kupna-sprzedaży, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, wraz z tłumaczeniami tychże dokumentów, opłaconą akcyzą i zaświadczeniem o pozytywnym badaniu technicznym, możemy udać się do Wydziału Komunikacji zarejestrować samochód. Tu poniesiemy koszty takie same jak w przypadku rejestracji pojazdu kupionego w kraju, czyli: 80 zł za dwie tablice rejestracyjne, 54 zł za dowód rejestracyjny, 13,50 zł za dowód tymczasowy i 30 za naklejki legalizacyjne i kontrolne – razem 177,50 zł

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj