Odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach to jeden z istotnych elementów, który wpływa nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale też odpowiednie funkcjonowanie określonych podzespołów w samochodzie. Na szczęście, kierowcy w dzisiejszych czasach bez problemu mogą monitorować te wartości. Służą do tego czujniki TPMS. A jak działa to rozwiązanie i jakie zalety z niego płyną?

Czym są czujniki ciśnienia TPMS?

W związku z nowelizacją przepisów, od listopada 2014 roku wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być wyposażone w czujniki ciśnienia. I choć nie jest to rozwiązanie nadzwyczaj innowacyjne, to wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jak funkcjonuje ta elektronika. Aby poznać zasadę działania tego sprzętu, należy na wstępie odnieść się do podstawowej definicji. TPMS to skrót pochodzący z języka angielskiego, który jest rozwinięciem słów Tire Pressure Monitoring System. Innymi słowy, jest to po prostu system monitorowania powietrza w oponach. Główną funkcją, jaką pełni, jest bieżące sprawdzanie ciśnienia w oponach. W praktyce możemy podzielić czujniki TPMS na bezpośrednie i pośrednie.

Czujniki TPMS bezpośrednie możemy najczęściej znaleźć w okolicach opon, a konkretniej przy zaworach powietrza. Cały system składa się z kolei z niezależnego zasilania, nadajników radiowych oraz czujników ciśnienia. Rozwiązanie zostało zaprojektowane w ten sposób, że komputer pokładowy otrzymuje od czujników TPMS informację o obecnym ciśnieniu w oponach. Ta z kolei wyświetla się na desce rozdzielczej. Dzięki temu kierowca w łatwy sposób może śledzić stan napompowania opon. Co istotne, podczas zmiany opon należy pamiętać o tym, aby czujniki TPMS zostały zresetowanie.

Drugą opcją stosowaną w samochodach są czujniki TPMS pośrednie. Co prawda, jak sama nazwa wskazuje, nie jest to rozwiązanie podobnie do powyższego, a jedynie swego rodzaju imitacja. Mówiąc o czujnikach TPMS pośrednich mamy na myśli jedną z funkcji układu ABS czy ESP, które monitorują ciśnienie za sprawą ilości obrotów kół.

Czy korzystanie z czujników TPMS jest wygodne?

Wiedząc już, jak działają czujniki TPMS, z pewnością można zastanawiać się, czy takie rozwiązanie jest wygodne, a przede wszystkim warte uwagi. Otóż wspomniany system jest zdecydowanym ułatwieniem dla prowadzących, którzy często nie są w stanie wychwycić różnicy ciśnienia w oponach. Poza tym, czujnik TPMS spełnia wiele innych, przydatnych funkcji, takich jak:

  • zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Regularne monitorowanie ciśnienia w oponach jest przydatne w szczególności wtedy, gdy dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń, np. przebicia opony. Kierowca jest informowany na bieżąco o aktualnym stanie, dzięki czemu może szybko zareagować;

  • skrócenie drogi hamowania;

  • poprawa parametrów związanych ze zużyciem paliwa;

  • przedłużenie żywotności opon.

Jak widać, pomimo tego, że wiele osób sceptycznie podchodzi do czujników TPMS ze względu na restrykcje prawne, to w istocie pełnią one wiele ważnych funkcji. Co więcej, ich eksploatacja nie jest droga, a korzyści płynące z tego rozwiązania są naprawdę spore.