W dzisiejszych czasach bardzo wiele podróżujemy. Posiadamy coraz doskonalsze maszyny, jednak nawet nowe auto może odmówić nam posłuszeństwa. Zatem co zrobić w takiej sytuacji?

Nowe pojazdy nie są niezawodne

Zdecydowanie posiadanie własnego pojazdu może przynieść nam wiele korzyści. Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż decydując się na zakup samochodu stajemy się bardziej niezależni. Z tego powodu nie musimy już podporządkowywać swoich wszystkich obowiązków na przykład rozkładowi komunikacji miejskiej, tylko możemy udać się w dowolnym czasie w wybrane miejsce. Jest to szczególnie komfortowe w mniejszych miastach lub też miasteczkach, a także na wsiach w całym kraju, gdzie komunikacja publiczna nie jest tak rozwinięta i tym samym środki transportu publicznego nie kursują tak często, jakbyśmy tego chcieli.

Jednak nie możemy zapominać również o tym, iż posiadanie auta to także pewien obowiązek. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że samochód wymaga od nas systematycznych kontroli, jak również napraw w przypadku awarii. Niestety wspomniane awarie mogą zdarzać się bardzo często w szczególności w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na zakup używanego auta. Choć używane pojazdy bardzo często posiadają atrakcyjną cenę nie powinniśmy zapominać o tym, że ich części mogą być już bardziej zużyte, niż auta nowego. Dlatego należy spodziewać się, że może wystąpić jakaś niespodziewana awaria nawet w przypadku, gdy pojazd był sprawny podczas zakupu. Z tego powodu powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób należy zachować się podczas takiej awarii i co należy zrobić. Oto kilka przydatnych porad.

Awaria auta w lesie – co powinniśmy zrobić?

Zdecydowanie podczas awarii naszego pojazdu zazwyczaj będziemy zachowywać się tak samo, jednak w zależności od tego w jakim miejscu się aktualnie znajdziemy, powinniśmy czasem zachować dodatkowe środki ostrożności. Bardzo niebezpieczne mogą okazać się awarie auta przykładowo w lesie. Coraz częściej zdarza się, że podróżujemy po całym kraju i przykładowo przejeżdżając przez wysoki las, nagle nasze auto odmówi nam posłuszeństwa. Jeżeli jest to teren niezabudowany w szczególności powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo, ponieważ auta w takich miejscach zazwyczaj poruszają się z dużą szybkością i bardzo łatwo o wypadek.

Awaria auta w lesie - co powinniśmy zrobić?

Problem z samochodem w lesie z pewnością może zdarzyć się każdemu. Dlatego na początku należy odpowiednio oznakować nasz pojazd. Niezależnie od pory dnia powinniśmy zaparkować nasz pojazd na poboczu lub też jeżeli nie może odpalić, powinniśmy zepchnąć go na skraj drogi. Dzięki temu jadące auta będą miały więcej miejsca, aby go ominąć. Jeżeli gdzieś w lesie w pobliżu drogi zauważyliśmy jakiś parking, dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie pojazdu właśnie na takim leśnym parkingu. Jest tam bardzo dużo miejsca i dzięki temu wezwany mechanik będzie mógł szybciej i łatwiej dokonać bieżących napraw, jeżeli jest to możliwe. Także bardzo ważne w tym przypadku będzie nasze bezpieczeństwo w szczególności w nocy, ponieważ nie będziemy narażeni na potrącenie przez nadjeżdżający pojazd, a widoczność po zmroku jest bardzo ograniczona, w szczególności w lesie.

Problem z autem w lesie tak samo jak w innej lokalizacji wymaga nie tylko włączenia świateł awaryjnych, ale także ustawienia trójkąta ostrzegawczego. Jest to w szczególności bardzo potrzebne po zmroku, gdy kierowca dopiero w ostatniej chwili może zauważyć nasz pojazd, jeżeli dodatkowo nie będzie on oświetlony i łatwo może dojść do wypadku. Jeżeli las jest niewielki i znajduje się w obszarze zabudowanym, wówczas trójkąt ustawiamy do 1 metra za samochodem. Z kolei jeżeli jest to obszar niezabudowany, odległość takiego trójkąta ostrzegawczego powinna wynosić od 30 do 50 metrów od końca naszego pojazdu. Jeżeli auto jest pozostawione na specjalnym leśnym parkingu, oczywiście nie musimy ustawiać takiego trójkąta ostrzegawczego.

Tak odpowiednio oznakowany pojazd może bezpiecznie stać na poboczu. Kolejno powinniśmy zadzwonić po pomoc drogową, aby odholowała nasz pojazd. Jeżeli jednak auto jest na tyle sprawne, że drugi kierowca może nas odholować, warto zadzwonić po znajomego. Awaria pojazdu w środku lasu nie jest niczym przyjemnym, w szczególności w porze nocnej. Dlatego bardzo wielu specjalistów zaleca, aby w takim przypadku pozostać w swoim pojeździe. Choć raczej leśne zwierzęta będą bały się do nas podejść, nie powinniśmy sami o tej porze przebywać poza pojazdem, jeżeli pozostanie w aucie z powodu jego awarii nie będzie zagrażało naszemu bezpieczeństwu.

Problem z samochodem w lesie

Decydując się na zakup pojazdu powinniśmy mieć świadomość tego, iż żadna maszyna tak naprawdę nie jest niezawodna. W szczególności bardzo awaryjne mogą okazać się auta, które kupujemy używane. Pojazd, który był eksploatowany już kilkanaście lat i przejechał naprawdę wiele kilometrów, może mieć wiele ukrytych wad. Z pewnością takie auto możemy kupić w bardzo atrakcyjnej cenie, jednak powinniśmy pamiętać o tym, że nie będzie ono niezawodne. Bardzo często zdarza się, że wiele osób nie zwraca na to uwagi ponieważ sądzi, iż jeżeli mechanik lub też inny specjalista w stacji diagnostycznej dokładnie obejrzał pojazd, jest on sprawny. Niestety auta mają to do siebie, iż bardzo wiele z nich może posiadać tak zwane wady ukryte, których nie widać gołym okiem i tym samym których możemy wcale nie zobaczyć nawet podczas diagnozy, gdy pojazd będzie znajdował się na podnośniku. Dlatego warto być przede wszystkim przygotowanym na to, iż może nam się zdarzyć niespodziewana awaria, nawet podczas jazdy. W takiej sytuacji powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób się zachować, aby być przede wszystkim bezpiecznym, jak również nie stwarzać zagrożenia dla innych.

Artykuł napisany we współpracy z http://rusin-pomocdrogowa.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj