Problem rozładowanego akumulatora z pewnością dotknął każdego kierowcę choć raz w życiu. Najczęściej pojawia się zimą, gdy niskie temperatury znacznie utrudniają rozruch samochodu, zdarzają się jednak także latem. Urządzeniem, które w takiej sytuacji jest nieocenione jest prostownik. Do czego służy to urządzenie i w jaki sposób dobrać odpowiedni prostownik do akumulatora? Jakie parametry warto wziąć pod uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej!
Do czego służy prostownik?
Prostownik akumulatorowy jest urządzeniem elektrycznym, które stosowane jest do przekształcania prądu zmiennego AC na prąd stały DC. Głównym zastosowaniem prostownika jest ładowanie akumulatorów czy baterii, a także wszelkich urządzeń, które wymagają zasilania stałoprądowego. Takimi urządzeniami są np. laptopy, telefony komórkowe czy urządzenia audio. Prostowniki można stosować także jako źródło awaryjnego zasilania, co jest przydatne w sytuacji przerwy w dostawie prądu z sieci. Innym zastosowaniem prostowników jest wykorzystanie ich do systemów związanych z energią odnawialną, a więc do paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. W tym przypadku prostownik przekształca generowany prąd zmienny na prąd stały. Prostowniki o różnych parametrach technicznych dostępne są tutaj: sklep.akustrefa.pl/prostownik-c-142.html.
Jakie parametry powinien mieć dobry prostownik do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych?
Najważniejszą kwestią przy wyborze odpowiedniego prostownika do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest jego właściwy dobór pod kątem rodzaju i pojemności akumulatora. Każdy akumulator posiada określone napięcie ładowania i pojemność. Najbardziej typowe napięcie ładowania to 14,4-14,8V. Aby uniknąć przegrzewania się akumulatora i jego uszkodzenia, konieczne jest odpowiednie dostosowanie wartości prądu, który będzie dostarczany od prostownika do akumulatora. Przy wyborze prostownika warto zwrócić uwagę na jego tryby ładowania. Wiele modeli oferuje tryb szybszego ładowania, tryb podtrzymania czy tryb desulfatacji. Możliwość wyboru trybu ładowania gwarantuje zoptymalizowane działanie prostownika w zależności od stanu akumulatora. Wybierając prostowniki samochodowe standardowe, warto wybierać modele z funkcjami bezpieczeństwa, a więc z ochroną przepięciową, ochroną przed przegrzewaniem czy z odwrotną polaryzacją. Wiele prostowników posiada przydatne wskaźniki LED czy wyświetlacze, które informują o stanie naładowania czy wystąpieniu ewentualnych problemów. To korzystnie wpływa na poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania prostownika.
Ustawienie odpowiednich parametrów ładowania- o czym pamiętać?
Ustawienie prawidłowych parametrów ładowania jest kluczowe dla bezpiecznego i efektywnego naładowania akumulatora i dłuższej jego żywotności. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że napięcie wyjściowe ładowania na prostowniku jest zgodne z zalecenia producenta akumulatora. Jeżeli napięcie będzie niewłaściwe, może ono prowadzić do przeładowania lub niedostatecznego naładowania akumulatora czy baterii. Kolejnym ważnym krokiem jest dobór prądu ładowania w zależności od pojemności akumulatora. Jeżeli prąd będzie zbyt wysoki, rozładowany akumulator może ulec przegrzaniu. Zbyt niski prąd natomiast będzie skutkował bardzo długim czasem ładowania. Obie sytuacje niekorzystnie wpłyną na żywotność i efektywność samego akumulatora.
Prostowniki samochodowe idealne do zastosowania jako ładowarka akumulatorów samochodowych dostępne są tutaj: https://sklep.akustrefa.pl/prostownik-samochodowy-c-143.html.