Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne są urządzeniami elektromechanicznymi, które kontrolują przepływ powietrza lub gazu procesowego. Są one najczęściej używane do sterowania siłownikami pneumatycznymi, takimi jak cylindry, turbiny (silniki pneumatyczne), membrany i rury. Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne i siłowniki tworzą pomocnicze obwody powietrzne. Urządzenia te są wykorzystywane do sterowania wyposażeniem instalacji.

Inne zawory elektromagnetyczne są używane jako integralna część niektórych urządzeń lub procesów. Przykładem może być elektrozawór powietrza wyposażony w system sprężonego powietrza, system próżniowy, system wentylacyjny i urządzenia napędzane powietrzem.

Zastosowanie elektrozaworów

Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne są powszechnie spotykane w wielu zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Jedną z ich głównych zalet jest możliwość zdalnego sterowania poprzez wysyłanie sygnałów elektrycznych o małej mocy na duże odległości. Te sygnały elektryczne są łatwo obsługiwane przez system sterowania zakładu. Panel lub jednostka sterująca rozprowadza sygnały, które manipulują zaworem w nienadzorowanych miejscach w obszarze procesu. Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak przemysł naftowy, gazowy, energetyczny, chemiczny i tworzyw sztucznych.

Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne w medycynie, farmacji, przemyśle spożywczym i napojów są preferowane ze względu na ich czystą pracę. Są one znacznie czystsze niż hydrauliczne zawory elektromagnetyczne, które głównie wykorzystują olej. Mogą one być uszczelnione, aby zapobiec uwięzieniu produktu w jego wewnętrznych jamach. To z kolei zmniejsza ryzyko skażenia produktu.

W robotyce i systemach automatyki, oprócz silników elektrycznych i siłowników hydraulicznych, stosowane są również pneumatyczne zawory elektromagnetyczne. Większość zrobotyzowanych ramion i manipulatorów wykorzystuje te zawory do sterowania. Zawory sterowane pneumatycznie są powszechnie stosowane w urządzeniach montażowych, sortujących, pakujących i przenoszących materiały.

Zasada działania zaworów

Sercem pneumatycznego zaworu elektromagnetycznego jest cewka. Cewka elektromagnetyczna jest elektromagnetycznym elementem wykonawczym, który przekształca energię elektryczną w działanie mechaniczne. Składa się ze zwiniętego drutu ciasno owiniętego wokół żelaznego rdzenia oraz ferromagnetycznego grzyba lub nurnika. Gdy przez cewkę przepływa prąd elektryczny, wytwarzane jest pole magnetyczne. Linie pola magnetycznego można sobie wyobrazić jako serię okręgów o kierunku zgodnym z osią prądu. W przypadku prądu płynącego przez zapętloną cewkę, okręgi łączą się, tworząc pole magnetyczne.

Pole magnetyczne wokół cewki powoduje przyciąganie ferromagnetycznego nurnika. Generowaną siłę elektromagnetyczną można zwiększyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na dodaniu większej ilości pętli lub uzwojeń w cewce. Zwiększa to liczbę linii pola magnetycznego lub strumienia emanującego z cewki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj