Oleje syntetyczne są bardzo ważne w wypadku każdego samochodu, dlatego też każdy posiadacz auta powinien wiedzieć, czym jest tego typu olej i kiedy trzeba go stosować. Należy wiedzieć, że zarówno odpowiedni wybór oleju syntetycznego do silnika, jak również systematyczna jego wymiana w danym czasie, ma ogromny wpływ na żywotność silnika w danym samochodzie. To właśnie oleje syntetyczne pomagają chłodzić, zmniejszają drgania, poza tym chronią silnik przed rdzewieniem. Niestety, wielu kierowców nieraz zapomina sprawdzać, jaki jest jego poziom, czy też po prostu zwleka z wymianą. Niestety, jeżeli nie będziemy tego pilnować, to może skończyć się w najlepszym wypadku usterką silnika, natomiast w najgorszym – jego zatarciem.

Czym właściwie są oleje syntetyczne?

Obecnie nie ma przepisów co do nazewnictwa olejów silnikowych, dlatego też każdy producent może tego typu artykuły nazywać jak tylko chce. Na rynku znajdziemy ogromną gamę artykułów, które noszą nazwę olejów syntetycznych, a różnią się od siebie między innymi budową oraz pochodzeniem. Potocznie oleje syntetyczne to artykuły, które bazują na olejach bazowych z grupy IV, do której zaliczają się PAO oraz polialfaolefiny. Są to syntezy krótkich łańcuchów węglowodorowych, które powstają dzięki zachodzeniu skomplikowanych reakcji chemicznych. Inna grupa olejów bazowych to oleje syntetyczne zaliczane do grupy III. Jest to baza, która została poddana specjalistycznemu procesowi obróbki, między innymi w procesach hydrokrakowania i hydroizomeryzacji. Substancje te zarówno swoimi właściwościami, jak również budową są bardzo podobne do baz PAO.

Jakie zadanie mają oleje syntetyczne?

Silnikowe oleje syntetyczne znacznie zmniejszają tarcie, które następuje pomiędzy ruchomymi składnikami jednostki napędowej, dzięki czemu zapobiegamy ich przegrzaniu się. Oleje syntetyczne mają kluczowe znaczenie dla pracy silnika, ponieważ pełnią również funkcję wymiennika ciepła. Dzięki temu motor zachowuje odpowiednią temperaturę podczas pracy, co jest bardzo istotne. Efektywna praca profesjonalnych narzędzi, jakimi są turbosprężarki, które pracują równolegle z hydraulicznymi popychaczami, kompresorami, wariatorami, zaworami, krzywkami wałków rozrządu, jak również z łańcuchami rozrządu, w zdecydowanej mierze jest zależna właśnie od jakości oleju. Natomiast właściwości cieczy smarującej znacznie się pogorszają na skutek wieku auta oraz jego przebiegu. W aucie eksploatowanym z czasem znacznie maleje efektywność smarowania. Dlatego też ważne jest to, aby wybrać jak najlepsze oleje syntetyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj