Dieta ketogeniczna jest jedną z form leczenia dla dzieci lub dorosłych z padaczką, których pojawianie się nie jest monitorowane i sterowane za pomocą leków przeciwpadaczkowych. Dieta może pomóc zmniejszyć liczbę lub nasilenie napadów i może mieć inne pozytywne skutki dla każdego człowieka.

Nawet 70% osób z padaczką może przechodzić kontrolowane napady za pomocą leków przeciwpadaczkowych (AED). Niektórym osobom, które cierpią z powodu ataków padaczki, może pomóc dieta ketogeniczna. Jest to bardzo specjalistyczna dieta. Powinien być wykonywany pod opieką, nadzorem i wskazówkami udzielonych przez  lekarzy specjalistów.

Jaka jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna (KD) to wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa, specjalistyczna dieta białkowa, stosowana od lat dwudziestych XX wieku w kurowaniu padaczki. Dieta jest traktowana jako rodzaj kuracji wspomagającej leczenie.

Dieta ketogeniczna jest opcją leczenia dzieci z trudną do kontrolowania padaczką. Osoby dorosłe także z tego korzystają.

Leczenie dietetyczne w padaczce może być prowadzone wyłącznie przy wsparciu doświadczonego eksperta od takiej choroby.

Jak działa dieta?Zwykle jako źródło energii organizm wykorzystuje glukozę (formę cukru) pochodzącą z węglowodanów (znajdujących się w żywności, takiej jak cukier, chleb lub makaron). Substancje chemiczne zwane ketonami powstają, gdy organizm wykorzystuje tłuszcz jako energię o nazwie ketoza W przypadku diety ketogenicznej organizm jako źródło energii wykorzystuje głównie ketony zamiast korzystać z niedrogiej glukozy. Badania wykazały, że określony kwas tłuszczowy, kwas dekanowy, może być aktywny podczas takiej diety.

Dla kogo jest dobra taka dieta?

Dieta może nie być dobra dla wszystkich, ale jest odpowiednia dla wielu różnych typów napadów i zespołów epilepsji, w tym mioklonicznej epilepsji astatycznej, zespołu Draveta, skurczów niemowlęcych (zespół Westa) i osób ze stwardnieniem guzowatym. Jeśli Ty lub Twoje dziecko macie problemy z karmieniem lub występuje stan, w którym dieta wysokotłuszczowa mogłaby powodować problemy, dieta może nie być w pełni dobra dla danej osoby.

Dieta ketogeniczna może być właściwa również dla osób uczulonych na produkty mleczne

Dietetyk obliczy dietę i spróbuje uwzględnić pokarmy, które są w kanonie ulubionych potraw wszystkich ludzi. Dieta może być stosowana u dzieci i dorosłych w każdym wieku, chociaż u niemowląt może być konieczne szczegółowe sprawdzanie takiej diety.

Jakie jedzenie jest spożywane na diecie?Istnieją różne formy diety ketogenicznej. Rodzaje spożywanych pokarmów i sposób obliczania każdej diety są nieco inne, ale w randomizowanych kontrolowanych badaniach wykazano skuteczność w zmniejszaniu napadów padaczkowych u części pacjentów. W tej diecie większość tłuszczu pochodzi ze śmietany, masła, oleju i innych naturalnie tłustych potraw. Klasyczna dieta zawiera bardzo mało węglowodanów i białka. Każdy posiłek zawiera ściśle odmierzony stosunek tłuszczu do węglowodanów i białka. (źródło https://dietetyk.edu.pl )

Zmodyfikowana dieta ketogeniczna (czasami nazywana „zmodyfikowaną terapią ketogeniczną”) ujmuje wysoki udział tłuszczów i ścisłą kontrolę węglowodanów.

Podsumowując, dieta ketogeniczna jest doskonała dla osób chorujących na Parkinsona oraz Alzheimera, wspomaga takie leczenie i opóźnia rozwój choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj