Właściciele warsztatów samochodowych, a także osoby przez nich zatrudniane, mają wiele obowiązków związanych z dbaniem o czystość środowiska naturalnego. Nie mogą przykładowo spalać, ponownie używać ani wylewać do wód czy gleby oleju przepracowanego. Olej przepracowany to nic innego jak używany już olej silnikowy, który pozostaje w warsztacie po wymianie i przeglądzie danego samochodu. Zgodnie z prawem taki olej zużyty klasyfikowany jest jako odpad niebezpieczny i dlatego nie nadaje się do ponownego zastosowania zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem. Co więc powinien zrobić właściciel warsztatu samochodowego, który nie może pozbyć się takich resztek? Przepisy jasno wskazują, że odpady z warsztatów samochodowych powinny być bezwzględnie przechowywane na terenie warsztatu w szczelnych zbiornikach, wykonanych z materiałów trudnopalnych i znajdujących się na powierzchni utwardzonej i zabezpieczonej przed opadami atmosferycznymi. Jak więc widać, na mechaników nałożonych jest wiele obowiązków, muszą oni nie tylko w sposób właściwy wykonywać swoją pracę, ale także zachowywać się odpowiedzialnie jako przedsiębiorcy i obywatele.

Składowanie – i co potem?

odpady z warsztatów samochodowychŁatwo domyśleć się, że olej przepracowany gromadzony w zbiorniku może bardzo szybko zapełnić cały pojemnik. Jakie następne kroki powinien zatem podjąć właściciel warsztatu, by pozbyć się olejów zużytych, a jednocześnie nie zaszkodzić przy tym środowisku naturalnemu? Na szczęście istnieje możliwość, by wykorzystać po raz kolejne zużyte smary i paliwa, w tym celu trzeba jednak posiadać specjalną, bardzo drogą aparaturę. Rafinacja to proces oddziaływania wysoką temperaturą na olej po to, by uzyskać olej innego rodzaju. W Polsce zajmują się nią wyspecjalizowane przedsiębiorstwa dysponujące odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i technologią. Zazwyczaj każdy właściciel warsztatu samochodowego dokładnie wie, gdzie znajduje się najbliższy skup oleju przepracowanego. To właśnie tam należy się udać z odpadami z przywarsztatowego zbiornika.

Rafinacja – dlaczego?

Na całym świecie rafinację uznaje się za najlepszą metodę oczyszczania olejów. Rozwiązanie to posiada bowiem wiele zalet. Przede wszystkim, oddając olej zużyty do skupu, zapobiega się przedostaniu się nieczystości do wody czy gleby, a zatem dba się o środowisko. Po drugie zaś skorzystanie z metody rafinacji to świetny sposób na to, by zaoszczędzić nieco ze światowych zasobów ropy naftowej. Oczyszczając olej przepracowany, nie potrzeba bowiem korzystać ze świeżej ropy naftowej, by uzyskać nowe paliwo innego rodzaju.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here